Podpredsednik Matej Arčon je sporočil, da strošek odstopa Slovenije od nakupa oklepnikov boxer znaša štiri milijone evrov. / Foto: Knds

Podpredsednik Matej Arčon je sporočil, da strošek odstopa Slovenije od nakupa oklepnikov boxer znaša štiri milijone evrov. / Foto: KNDS

Štiri milijone za odstop od nakupa boxerjev

Vlada se je prejšnji teden seznanila z informacijo o nameravanem podpisu spremembe k memorandumu o soglasju glede programa Boxer. Sklepajo ga, ker Slovenija po odločitvi vlade o odstopu od nakupa osemkolesnikov boxer formalno-pravno izstopa iz memoranduma, dve udeleženki programa, Litva in Združeno kraljestvo, pa nameravata naročiti dodatna vozila. Pogodbo o nakupu osemkolesnikov boxer je tik po državnozborskih volitvah leta 2022 podpisal tedanji obrambni minister Matej Tonin, čeprav ga je tedanji zmagovalec volitev in zdajšnji premier Robert Golob pozval, naj tega ne stori zaradi neracionalnosti nakupa. Ob odločitvi sedanje vlade jeseni 2022, da odstopi od sporazuma o nakupu vozil boxer v okviru Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), se je govorilo celo o 70 milijonov evrov pogodbene kazni za Slovenijo. Kot pa je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon, strošek izstopa Slovenije iz programa znaša štiri milijone evrov, skupaj s stroški sodelovanja v programu pa so celotni stroški znašali 4,3 milijona evrov, ki jih je država že v celoti poravnavala. Posel z boxerji naj bi sicer stal več kot 350 milijonov evrov v fazi nakupa in nato še več milijonov v stroških za vzdrževanje, je še poudaril Arčon.

Nujna seja o varnostni situaciji

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je v torek opravil nujno sejo o obvladovanju varnostnih razmer v Sloveniji, ki jo je zahtevala poslanska skupina NSi. Njihova poslanka Vida Čadonič Špelič je dejala, da se ljudje v Sloveniji ne počutijo več varne, pri tem pa je spomnila na nedavni umor na Brdu v Ljubljani, neprijavljen shod ob albanskem dnevu neodvisnosti v ljubljanskem trgovskem centru BTC, kjer je okoli 300 ljudi kršilo cestnoprometne predpise in uporabljalo plašilne pištole, ter nereševanje romske problematike. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je nasprotno zatrdil, da policisti dobro opravljajo svoje delo in zagotavljajo varnost vsem prebivalcem. Poudaril je, da so kriminalisti umor v Ljubljani preiskali v samo šestih dneh (prejšnji četrtek so prijeli tri osumljence), prav tako se izboljšuje stanje v romskih naseljih. Tudi generalni direktor policije Senad Jušić je zagotovil, da policija zagotavlja visoko stopnjo varnosti prebivalcem. Po opravljeni razpravi, v kateri so opozicijski poslanci med drugim izrazili tudi dvom o zakonitem imenovanju Jušiča na vrh slovenske policije, je odbor zavrnil vse tri sklepe, ki jih je predlagala NSi. Ti so bili, da naj se pozove policijo k pripravi poročil o morebitnem varovanju umorjenega v Ljubljani ter o shodu v BTC, vlado pa naj se pozove k posredovanju predlogov zakonov, ki bodo sistemsko naslovili romska vprašanja.

Država Janši ponuja triinštirideset tisoč evrov

Portal N1 je pred dnevi poročal, da je država predsedniku SDS Janezu Janši zaradi kazenskega pregona in zapora v zadevi Patria pripravljena izplačati dobrih 43 tisoč evrov glavnice in zakonskih zamudnih obresti, kar so jim potrdili tudi na ministrstvu za finance. Janša sicer zaradi neutemeljenega odvzema prostosti od države zahteva odškodnino v višini 900 tisoč evrov in povračilo odvetniških stroškov. Spomnimo, da je bil Janša leta 2014 v zadevi Patria pravnomočno obsojen, a je ustavno sodišče kasneje sodbo razveljavilo, primer pa je nazadnje zastaral. Janša, ki je v zaporu preživel 176 dni, je zaradi nezakonitega dela v zadevi Patria odškodnino terjal tudi od tožilke in sodnikov, a je Okrožno sodišče v Kranju s pravnomočno sodbo tožbene zahtevke zavrnilo, Janši pa naložilo, da mora tožencem povrniti stroške pravdnega postopka v višini 30.260 evrov.

Čuvaj za življenjsko delo Lidiji Hren

S podelitvijo stanovskih nagrad čuvaj/watchdog 2024 v Narodni galeriji v Ljubljani se je minuli petek končal letošnji festival Naprej/Forward, ki ga tradicionalno pripravlja Društvo novinarjev Slovenije in je letos en dan potekal tudi v Kranju. Letošnjo nagrado za življenjski prispevek k razvoju slovenskega novinarstva je prejela Lidija Hren (Televizija Slovenija). Nagrade za izstopajoči novinarski dosežek so podelili Niki Kunaver (Pop TV), Anji Intihar (Delo), Urški Mlinarič (Večer) in Stašu Zdoniku (N1 Slovenija). Robert Balen (Večer) je prejel nagrado za izstopajoči dosežek v novinarski fotografiji v kategoriji posamična fotografija, Jaka Gasar (Dnevnik) pa v kategoriji reportaža. Prejemnika nagrade za dosežke mladih novinarjev sta Lara Draškovič (STA) in Jon Knez (Večer). Pohvale porote so si zaslužili Slavko Jerič (MMC RTV Slovenija), Univerzitetna redakcija Radia Študent ter fotografa Luka Kotnik (24ur.com) in Blaž Samec (Delo).