Ambasadorka letošnje akcije 40 dni brez alkohola je Gorenjka Monika Avsenik. / Foto: Gorazd Kavčič

Stiske, bolezni, nesreče

Alkohol ima številne negativne posledice – za posameznika, bližnje in družbo, poudarjajo organizatorji akcije 40 dni brez alkohola, s katero letos nagovarjajo, naj vir veselja in povezanosti najdemo drugje.

Ljubljana – V sredo se je začela 40-dnevna preventivna akcija, ki po besedah generalnega tajnika Slovenske karitas Petra Tomažiča izraža solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi posledic alkohola, nudi priložnost za osebni razmislek o odnosu do pitja in poudarja pomen stalnega preventivnega dela na tem področju v družbi. Postavljati moramo meje vsiljevanju alkohola, je med drugim pozval. Opozoril je tudi, da gre alkohol z roko v roki z revščino in vodi v spiralo še hujših stisk.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) vsak drugi Slovenec v starosti od 18 do 74 let pije tvegano ali škodljivo, zato beležimo vsaj dve smrti dnevno, deset oseb pa se zaradi bolezni in stanj, povezanih s škodljivo rabo, po navedbah ministrstva za zdravje vsakodnevno na novo vključi v zdravljenje v bolnišnicah.

Slovenci si kljub vsem posledicam težko predstavljamo druženje brez alkoholnih pijač, je opozorila predstavnica NIJZ Karmen Henigsman. Štirideset dni odpovedi alkoholu je po njenih besedah dovolj dolgo obdobje, da že lahko občutimo, kje so bili prej prisotni negativni vplivi, ki jih nismo nujno povezovali s pitjem. »Vplivi se ne poznajo samo na telesni ravni, ampak tudi na drugih področjih našega življenja, kot so boljši odnosi z bližnjimi in učinkovitejše soočanje z vsakodnevnimi izzivi.« Ob tem je spomnila na možnost brezplačnih svetovanj za opuščanje alkohola, ki jo nudijo centri za krepitev zdravja in zdravstvenovzgojni centri.

Alkohol na zabavah, v prometu ...

Soorganizatorja akcije 40 dni brez alkohola, letos 19. po vrsti, sta tudi Zavod Med.Over.Net in Javna agencija RS za varnost prometa. Direktorica agencije Simona Felser je med drugim povedala, da je alkohol lani botroval 1500 prometnim nesrečam, ki so zahtevale 21 življenj; blizu 590 udeležencev je bilo lažje telesno poškodovanih, 126 jih je utrpelo hujše poškodbe. Delež smrtnih prometnih nesreč zaradi opitega voznika se je lani znova povzpel in znaša kar 25,6 odstotka. Poudarila je tudi, da je nesrečo povzročilo 11 mladostnikov v starosti od 15 do 17 let, ki so bili pod vplivom alkohola, kar pomeni porast za 37 odstotkov.

Številnim podpornikom preventivnih aktivnosti so se letos pridružili Strojni krožki Slovenije. Kot je povedal Marjan Dolenšek, bodo člane in druge, ki so dejavni v kmetijstvu in gozdarstvu, spodbujali, naj ovržejo stereotip, »da je pri delu treba nekaj spiti«.

Pevka Monika Avsenik bo k odgovornemu odnosu do alkohola nagovarjala kot ambasadorka. »Podpiram akcije, ki nas spodbujajo k temu, da smo boljša različica samega sebe in akcija 40 dni brez alkoholika je prav to. Sama želim ostati med glasbeniki, ki ne potrebujejo alkohola na odru. To je tudi sporočilo za mlade, ki pogojujejo zabavo in ples z alkoholom.« Vir za veselje je po njenih besedah mogoče najti bodisi skozi talent, konjiček ali v družbi, ki je dovolj sama po sebi.

Eden izmed dogodkov, ki jih bodo pripravili v okviru akcije, je maša za udeležence, zdravljene alkoholike in njihove svojce, in sicer to soboto ob 10. uri na Brezjah. Razpisali pa so tudi literarni natečaj, s katerim učence zadnje triade osnovnih šol in dijake vabijo k razmišljanju o družbi brez alkohola.

×