Ste se kdaj vprašali, zakaj starši otroke navdušujemo za šport? Zakaj jih učimo kolesariti, smučati, zakaj jih vpišemo v različne športne krožke in klube? Gotovo so odgovori zelo različni. Nekateri starši si želijo, da jih otrok spremlja pri njihovih hobijih, drugi želijo, da si ob športu krepi zdravje, telo in duha, tretje za vpis v klube prosijo kar otroci sami, saj si želijo čim več časa preživeti s prijatelji in se z njimi zabavati. Vzrokov je res veliko, zagotovo se jim je zadnja leta pridružila še skrb za gibanje, saj že najmlajši raje sedejo pred ekrane, kot se zapodijo za žogo, ploščkom, si nadenejo smuči ali odpravijo na druge treninge.
Da znova razmišljam o tem, so me zadnje dneve spodbudili pogovori s športniki, pa tudi z njihovimi navijači. »Kaj misliš, koliko denarja je to sezono v žep pospravila Nika Prevc?« me je vprašal znanec, ki je bil prepričan, da sem pravi naslov tudi za finančne račune športnikov. Malce sem pomislila in … nikakor mi ni šla iz glave tista vrečka s kozmetiko in brisačo, ki so jo na turneji dveh večerov oziroma ženski novoletni turneji prejele zmagovalke kvalifikacij. Zmagovalci kvalifikacij med moškimi so prejeli po tri tisoč švicarskih frankov.
Ob koncu sezone je seštevek nagrad zmagovalke svetovnega pokala in dobitnice kristalnega globusa sicer precej lep, ko pa odšteješ še davek, je znesek za serijsko zmagovalko precej manjši. Precej manjši (približno trikrat) tudi od tega, kar je dal v žep zmagovalec svetovnega pokala med smučarskimi skakalci.
Seveda je o zaslužkih težko pisati, saj je poleg davkov treba upoštevati še denar sponzorjev, stroške tekmovalcev in še kaj. Je pa dejstvo, da so bili v lanskem letu med najbogatejšimi Slovenci tudi štirje športniki. Poleg Luke Dončića, še Goran Dragić, Anže Kopitar in Jan Oblak. Njihovi zaslužki, ki segajo v milijone evrov, so seveda neprimerljivi z zaslužki smučarskih skakalcev, alpskih smučarjev in še koga, čeprav imamo v Sloveniji kar nekaj športnikov, ki so v svojem športu med najboljši ali celo najboljši na svetu.
Ko sem pred leti organizatorje enega športnih dogodkov vprašala, zakaj so nagrade za športnice manjše od nagrad za športnike, so jasno povedali, da s tekmami deklet ne dobijo toliko denarja kot s tekmami moških, saj je obisk ob igriščih manjši. Zato je tudi manj sponzorjev in posledično manj denarja. Podobno so pojasnjevali tudi organizatorji ženske novoletne turneje. In znova smo pri dejstvu, da je šport velik biznis. K sreči pa večine staršev, ki svoje otroke spodbujajo za šport, pa tudi športnic in športnikov, ki pridno trenirajo, ne vodi denar, pač pa predvsem strast in užitek. In zato so tudi tako uspešni.