Kužka vrgla v smetnjak
Pogled v dvorano, v kateri zaseda Varnostni svet OZN, v septembru 2024 sejam predseduje Slovenija. / Foto: Wikipedija
Svet vzporednih resničnosti
Slovenska zunanjepolitična prizadevanja so prav ta čas deležna razmeroma velike pozornosti: Slovenija v septembru 2024 predseduje Varnostnemu svetu OZN, na Bledu pa se je zgodil že 19. Blejski strateški forum …
Prizadevanja slovenske diplomacije se dogajajo na dveh eminentnih krajih – v palači OZN v New Yorku in v Festivalni dvorani na Bledu. Na Bledu je 2. in 3. septembra potekala 19. mednarodna konferenca Blejski strateški forum (BSF). Letošnji dogodek je imel naslov Svet vzporednih resničnosti. Preberimo, kako so ga napovedali na spletni strani BSF. »Poudarek Strateškega foruma Bled 2024 bo poziv k sodelovanju za skupno dobro: s poslušanjem, slišanjem in preseganjem lastnih pogledov. Letos se je volitev udeležila več kot polovica svetovnega prebivalstva. Novembra so volitve v ZDA, junija volitve v EU, pred tem pa Indija in druge države, ki močno vplivajo na geopolitične in geostrateške realnosti in prihodnosti. Dejstvo je, da smo priča precej hitremu in na trenutke brutalnemu razpadu globalnega multilateralnega sistema, z rusko agresijo na Ukrajino in bližnjevzhodnim konfliktom, ki je postal humanitarna katastrofa, kar kaže na popolno nemoč mednarodne skupnosti, narediti ustrezne korake k zagotavljanju globalne varnosti in stabilnosti. Multilateralizem je nadomestil multipluralizem oziroma regionalno in interesno povezovanje različnih držav, ki med seboj tekmujejo in z vedno manj sodelovanja. V času, ko se mednarodna družba sooča s krogom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizma, ki se kaže v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajne rešitve. Zavest, da živimo v svetu vzporednih realnosti, nas spodbuja, da te realnosti združimo v skupno dobro. Živimo v času velike globalne transformacije, ki lahko temeljito oblikuje našo skupno prihodnost. V tem času je sposobnost slišati in poslušati v mednarodni skupnosti ključnega pomena, če želimo najti učinkovite in trajnostne rešitve. To ponuja letošnji Blejski strateški forum – inkluzivno platformo, kjer se slišijo in upoštevajo različni glasovi, pogledi in razmišljanja ključnih akterjev v globalnem multilateralnem okolju. Verjamemo, da je stalen in konstruktiven dialog edini način za izgradnjo večstranskega sistema, ki deluje po splošno sprejetih normah. BSF bo tudi letos gostil pester nabor zanimivih gostov iz sveta politike, gospodarstva in civilne družbe. Dotaknil se bo vseh najpomembnejših izzivov globalne družbe, hkrati pa izpostavil teme, ki lahko oblikujejo našo skupno prihodnost. Med najzanimivejšimi paneli bodo tako panel o (ne)delovanju globalnega multilateralnega okvira (vključno z dosedanjimi izkušnjami Slovenije pri delovanju VS ZN), panel o Bližnjem vzhodu, pripravah na Future Summit, Indo-Pacifik, Indija, dezinformacije, prehranska varnost, energija in še veliko več. Kot eno od novosti programa Strateškega foruma Bled 2024 bo uveden inovativen koncept 'Žive knjižnice'. To je interaktiven dogodek, kjer ljudje z različnimi izkušnjami in ozadji na izbrano temo delujejo kot 'knjige'. Udeleženci konference ('bralci') se z njimi pogovarjajo in spoznavajo njihove zgodbe in poglede na temo …«
Na Bledu so bile največ pozornosti deležne nekatere dame. Prišla je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, prišli sta slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob teh pa vsaj še dve dami brez formalnih funkcij: nekdanja izraelska zunanja ministrica Cipi Livni in Julija Navalna, vdova nedavno umrlega voditelja ruske opozicije Alekseja Navalnega. Preberimo nekaj izjav Cipi Livni. Po njenih besedah bi morali na stran dati tiste, ki zahtevajo veliki Izrael, in tiste, ki zahtevajo svojo »državo od reke do morja«, s čimer je mislila na celotno območje med reko Jordan in Sredozemskim morjem. Mir ni neka ideja, mora biti nekaj oprijemljivega, je dejala. Predvsem pa: »Miru s Hamasom ne more biti! Okrepiti moramo palestinsko oblast, se izogniti Hamasu, in prekinitev ognja bi bila pomembna kot začetek nečesa novega. Upamo, da bodo talci izpuščeni, ne moremo pa tega doseči s Hamasom na oblasti, s ponavljanjem 7. oktobra …« In tako naprej. Ob gorenjskem jezeru je bilo izrečenih za celo jezero besed, ki pa žal na dogajanje tam spodaj ne bodo imele kakega večjega vpliva.
Na Bližnjem vzhodu še naprej teče kri, a tega smo že navajeni. Posebej velja omeniti množične demonstracije Izraelcev, ki zahtevajo od premierja Netanjahuja, da sklene mir s Palestinci in doseže izpustitev talcev. V Tel Avivu naj bi se zbralo okrog pol milijona državljanov, v drugih mestih pa še četrt milijona. Od 240 talcev, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra lani, naj bi bilo tretjina že mrtvih …