Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Kranj – Gorenjski policisti so v zadnjih dneh obravnavali več primerov tatvin in vlomov, ki so poleg povzročene materialne škode vzbudili tudi zaskrbljenost med prebivalci. V ponedeljek so radovljiški, blejski in kranjski policisti obravnavali primere tatvin artiklov v trgovinah, pri čemer so radovljiški in blejski policisti storilca že prijeli. Ta dan so bili kranjski policisti obveščeni še o dveh vlomih v avtomobila in o vlomu v stanovanjsko hišo, v katero je storilec nasilno vstopil z naviranjem okna in si iz notranjosti prilastil denar in zlatnino. Še en vlom v avtomobil so kranjski policisti obravnavali v torek, prav tako so bili na ta dan obveščeni o tatvini USB ključka, na katerem je bila naložena elektronska denarnica. Tatvine so se zgodile tudi v sredo. Jeseniški policisti so bili namreč obveščeni o tatvini artiklov v trgovini, kranjski policisti pa o tatvini nahrbtnika in denarnice iz odklenjenega avtomobila. Policisti v vseh navedenih primerih zbirajo obvestila in bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.
Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, policisti sicer v prvih desetih dneh decembra na Gorenjskem niso zaznali porasta vlomov in tatvin, temveč v primerjavi z enakim obdobjem lani beležijo upad tovrstnih kaznivih dejanj. »Vlomi, predvsem v stanovanjske objekte, so razpršeni po območju Gorenjske, pogostejši pa so na območju občine Kranj ter občine Škofja Loka,« so navedli na kranjski policiji, kjer pozivajo k samozaščitnemu ravnanju. »Tatvino, vlom v vozilo ali stanovanje ali kakšen drug neprijeten dogodek takoj prijavite najbližji policijski postaji oziroma pokličite na interventno telefonsko številko policije 113 ali anonimno številko policije 080 1200,« so dejali.
Če ob prihodu domov opazite sledi vloma, ne vstopajte, kajti storilec se lahko še vedno zadržuje v objektu. »Ob morebitnem soočenju s storilcem se ne izpostavljajte, zlasti če je fizično močnejši, oborožen ali jih je več. Pomembnejša naj bo vaša lastna varnost,« so poudarili. Do prihoda policistov ničesar ne prijemajte ali premikajte, da se ne bi poškodovale ali uničile sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja. »Če postanete žrtev kaznivega dejanja, lahko pomagate pri izsleditvi storilca tako, da si poskušate zapomniti čim več podatkov o njem, kot je denimo videz, smer bega in prevozno sredstvo, s katerim se je odpeljal.«