Tekstil nič več v smetnjak
12.02.2025, 11:34
Odlaganje odpadnih oblačil in tekstila v zabojnike za mešane komunalne odpadke po novem prepoveduje tudi evropska direktiva.
Kranj – V skladu z evropsko direktivo je od letos v vseh državah članicah EU obvezno ločeno zbiranje odpadnih oblačil in tekstila. To je sicer v zbirnih centrih v Sloveniji obvezno že od leta 2017. »Slovenija ima nacionalno zakonodajo že usklajeno z evropsko direktivo,« so razložili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ter dodali, da se tako pri nas s 1. januarjem v praksi ni nič spremenilo. Odlaganje odpadnih oblačil in tekstila v zabojnike za mešane odpadke že pred tem ni bilo dovoljeno.
Kam z odpadnim tekstilom
Na ministrstvu so pojasnili, da so pri rabljenih oblačilih, ki jih posameznik ne potrebuje več, za spodbujanje ponovne uporabe na voljo izmenjevalnice, centri ponovne uporabe in popravljalnice ter humanitarne organizacije, kot sta Rdeči križ in Karitas. »Poleg tega so postavljeni zabojniki, ki jih upravljajo različne organizacije, npr. Humana, kamor lahko uporabniki oddajo še uporabna oblačila.« V primeru, da oblačil oz. tekstila ni mogoče več uporabiti, pa ga je treba oddati v zbirne centre izvajalcev javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. »Ti morajo omogočiti predajo odpadnega tekstila imetnikom dovoljenja za predelavo odpadkov, ki izloči primerne kose za pripravo na ponovno uporabo,« so razložili.
Ministrstvo uporabnike poziva, naj dosledno uporabljajo obstoječe sisteme za zbiranje in ponovno uporabo tekstila ter s tem prispevajo k zmanjšanju tekstilnih odpadkov. »Evropa se sooča z velikim problemom tekstilnih odpadkov, ki se še zaostruje zaradi hitre mode in nizke stopnje reciklaže. Ključ do rešitve je v spremembi potrošniških navad, izboljšanju sistemov zbiranja ter razvoju inovativnih načinov recikliranja in ponovne uporabe.«
Ozaveščajo uporabnike
In kako je zbiranje tekstila urejeno na Gorenjskem? »Komunalna podjetja morajo zagotoviti prevzem tekstila v zbirnih centrih. Odpadni tekstil prevzamejo za to pooblaščene organizacije,« so povedali na Komunali Kranj, ki je zadolžena za odpadke v štirih občinah. Rabljena oblačila sprejemajo tudi v Centru ponovne rabe v njihovem Zbirnem centru Zarica, poleg tega pa prirejajo izmenjevalnice oblačil, obutve, tekstila, modnih dodatkov ... Uporabna oblačila je možno oddati tudi na več mestih v bližini ekoloških otokov, kjer so posebni zbiralniki, ki pa niso v upravljanju kranjske komunale.
V občini Škofja Loka imajo po podatkih njihove komunale na desetih ekoloških otokih zabojnike za uporabni tekstil, prav tako ga je možno odložiti v Zbirnem centru Draga, kjer zbirajo tudi neuporaben tekstil. Opažajo sicer, da je v zabojnikih za mešane odpadke še vedno odvržen tudi odpadni tekstil, zato uporabnike ozaveščajo o pravilnem odlaganju.
V jeseniškem komunalnem podjetju Jeko so pojasnili, da lahko občani odpadni tekstil pripeljejo v zbirni center, kjer imajo odjemni mesti tako za uporabna kot za neuporabna oblačila in drug tekstil, poleg tega pa imajo v občini Jesenice na enajstih lokacijah zabojnike za uporabna oblačila. »Uporabna oblačila oddamo podjetju Tekstilko, neuporabna pa v mešane komunalne odpadke,« so razložili v podjetju Jeko. Lani so sicer izvedli tri sortirne analize mešanih komunalnih odpadkov, kjer pa niso zabeležili večje količine odpadnega tekstila.