Zobozdravnike skrbi, da bi zaradi pridelanih izgub prišlo do nevzdržnih pogojev dela in potencialnih zapiranj koncesijskih ambulant. / Foto: Tina Dokl
Težave pri kritju zalivk
Zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije trenutno prejmejo za izdelavo belih zalivk, ne zadostuje za kritje vseh stroškov.
S 1. oktobrom je začel veljati novi pravilnik obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki postopoma ukinja amalgamske zalivke in za paciente omogoča brezplačne bele zalivke. Medtem ko ta ukrep na prvi pogled prinaša pomembno izboljšanje kakovosti zobozdravstvene oskrbe, so zobozdravniki na novinarski konferenci, ki jo je pripravil odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, opozorili na resne pomanjkljivosti novega pravilnika, ki lahko močno poslabšajo dostopnost do zobozdravstvenih storitev. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) namreč ne krije realnih stroškov izdelave belih zalivk.
Spomnimo; trenutno imajo pravico do tako imenovanih belih oziroma kompozitnih zalivk otroci do 15. leta, nosečnice in doječe matere, ob čemer je to na sprednjih, vidnih zobeh omogočeno tudi vsem drugim zavarovanim osebam. Novela pravilnika prinaša širitev teh pravic. Tako bodo osebe do 26. leta starosti od 1. januarja 2025 imele možnost brezplačnih belih zalivk na vseh zobeh, kar bo krila javna zdravstvena blagajna. Za vse druge zavarovane osebe pa bo ta pravica veljala od 1. julija 2026 dalje, ko bodo bele zalivke v celoti dostopne brezplačno.
Kot je pojasnila vodja delovne skupine za strokovna vprašanja zobozdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije Barbara Škrlj, ZZZS trenutno krije med 29 in 59 evrov na zalivko, kar vključuje vse stroške – od materialov do plačil dela zobozdravnika in asistenta. Zobozdravniki poudarjajo, da je realni strošek izdelave bele zalivke precej višji, saj znaša vsaj 150 evrov, kar pomeni, da z izdelavo vsake bele zalivke pridelajo izgubo med 41 in 91 evrov. »Z ekonomskega vidika je za zobozdravstvene ordinacije to nevzdržno. Pacienti bodo še težje dostopali do zobozdravnika in njihova stiska se bo povečevala,« je povedala.
Glede na trenutni položaj zobozdravniki opozarjajo, da bodo mnogi primorani vrniti koncesije, kar bo imelo dolgoročne posledice. »Vsaka ambulanta skrbi za približno dva tisoč pacientov. Kaj se bo zgodilo, ko bo zaprtih prvih sto koncesijskih ambulant? Dolge vrste, obupani pacienti, preostali zobozdravniki pa ne bodo več zmogli obravnavati vseh,« je poudaril Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., član delovne skupine za strokovna vprašanja zobozdravnikov. Zobozdravniki svarijo pred tem, da bi trenutna finančna nepremišljenost lahko pripeljala do popolne privatizacije zobozdravstva, kar bi pomenilo, da bi si pacienti morali bele zalivke pri zasebnikih v celoti plačati sami.
Direktorica področja za analize in razvoj pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Anka Bolka je poudarila, da cene izdelave belih zalivk nikakor niso prenizke. »Določili smo jih na podlagi raziskave, ki smo jo opravili v začetku letošnjega leta, v kateri smo zajeli javno objavljene cenike dvajset zdravstvenih domov ter številnih koncesionarjev in tako imenovanih čistih zasebnikov,« je povedala. »Trenutni znesek, ki ga namenimo za izdelavo bele zalivke, tako dosega najmanj osemdeset odstotkov cene, kot jo zasebniki v povprečju zaračunajo samoplačniku.« Glede očitkov, da obstajajo tudi drugi primerni materiali, pa na zavodu odgovarjajo, da so glede materialov sledili mnenju razširjenega strokovnega kolegija za zobozdravstvo.