Slovesnost ob tridesetletnici ponovne uvedbe mature v Sloveniji. / Foto: Tina Dokl

Slovesnost ob trideseti obletnici ponovne uvedbe mature v Sloveniji / Foto: Tina Dokl

Trideset let od ponovne uvedbe mature

S slovesnostjo v kongresnem centru na Brdu pri Kranju je Državni izpitni center zaznamoval trideseto obletnico ponovne uvedbe in začetka centralno vodene mature v Sloveniji.

Brdo pri Kranju – Slovenija je v letu 1995 ponovno uvedla maturo kot obvezni pogoj za uspešen zaključek gimnazijskega izobraževanja in vpis na študij. V prihodnjih letih so sledile dodatne posodobitve koncepta in izvajanja mature, med drugim so na ministrstvu poudarili uvedbo poklicne mature leta 2002.

Trideseto obletnico uvedbe mature v samostojni državi so na Brdu pri Kranju zaznamovali s slovesnostjo, na kateri so zbrane nagovorili direktor Državnega izpitnega centra Darko Zupanc, minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj ter predsednica republike Nataša Pirc Musar. Predsednica je ob tej priložnosti poudarila podatke Statističnega urada Republike Slovenije, da je v zadnjih tridesetih letih splošno maturo opravilo 227.263 maturantov, še 249.154 maturantov pa je od leta 2002 naprej opravilo poklicno maturo. Na statističnem uradu so ob tem navedli še podatke, da je v prvem letu sodobne mature, torej v letu 1995, maturo opravljalo 7891 kandidatov, od tega jih je bilo 91 odstotkov uspešnih. Med njimi jih je 128 doseglo najmanj 30 od skupno 34 točk in s tem pridobilo naziv zlatih maturantov. V zadnjih treh desetletjih, so še dodali, v katerih je splošno maturo opravljalo že več kot 255 tisoč maturantov, se jih je na seznam zlatih maturantov vpisalo 8778, pri čemer jih je 661 zbralo vse možne točke.

S posebnimi priznanji se je minister Logaj na slovesnosti zahvalil posameznikom, ki so v vseh letih od ponovne uvedbe mature pomembno prispevali h kakovosti in razvoju mature v Sloveniji. Poudaril je njihovo zavzetost in razumevanje ter prispevek k razvoju mature na vsebinskem, organizacijskem in sistemskem področju.