daljnovod elektrika / Foto: Tina Dokl

Agencija za energijo je že objavila tarifne postavke za prihodnje leto, ki so malenkost nižje od teh, ki veljajo letos. / Foto: Tina Dokl

Tudi gospodarstvo za spremembe

Iz gospodarskih vrst prihajajo številne kritike sistema omrežnine. Nekateri poročajo tudi o trikratnem zvišanju stroška.

Kranj – Medtem ko je vlada pred dnevi podaljšala in spremenila regulacijo cen električne energije in tako izničila cenovni učinek dražje zimske sezone, ki jo prinaša novi sistem omrežnine, posebnih ukrepov za gospodarstvo doslej ni sprejela.

Prvi mož Elesa Aleksander Mervar se strinja, da je novi sistem kompleksnejši od prejšnjega in da bi bilo treba najti rešitve za nekatere posebnosti, kot so žičničarji, ki imajo porabo z velikimi priključnimi močmi le v dražjem, zimskem obdobju.

Iz gospodarskih vrst prihajajo številne kritike sistema, ki je po večkratnem prelaganju v veljavi od 1. oktobra letos. Pred dnevi so reprezentativne delodajalske organizacije družno pozvale k njegovi razveljavitvi oz. spremembi. Kot pravijo, nova metodologija ni skladna z zakonodajo, vprašljiva je njena izvedba v praksi, predvsem pa bo najbolj prizadela energetsko intenzivna podjetja. Po njihovih izračunih bi se njihovi stroški za omrežnino povečali za več kot trikrat. »Ob dejstvu, da je slovensko gospodarstvo nekonkurenčno že zaradi visokih cen električne energije, povečanje omrežnine to stanje samo še poslabšuje,« pravijo.

Kot so nam sporočili iz Skupine SIJ, pod katere okrilje spada tudi SIJ Acroni z Jesenic, se je mesečni strošek za njihove družbe, ki so priključene na visoko- in srednjenapetostne zbiralke neposredno na prenosno omrežje, oktobra po novih obračunskih tarifah omrežnine povečal za približno 2,7-krat v primerjavi s septembrom, ko je še veljal prejšnji sistem obračuna. V Skupini SIJ tako podpirajo vse ukrepe, ki bi pripomogli k cenovno ugodnejši oskrbi z elektriko in s tem ohranjanju konkurenčnosti, so nam še povedali.

Do dogajanja okoli omrežnin v zadnjih tednih precej kritičen prvi mož Elesa Aleksander Mervar, ki je pripravil študijo o učinkih novega sistema. Po poročanju portala 24ur.com Mervar meni, da bo večina gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev po novem sistemu plačevala manj, dodaja pa, da so med poraženci novega sistema energetsko intenzivna podjetja, kakršno je SIJ Acroni. A na informacije, da se bo omrežnina tem podjetjem dvignila za dva- do trikrat, odgovarja, da ta predstavlja le šest odstotkov celotnega stroška električne energije, zato meni, da to ni razlog za nekonkurenčnost. Strinja pa se, da je novi sistem kompleksnejši od prejšnjega in da bi bilo treba najti rešitve za nekatere posebnosti, kot so žičničarji, ki imajo porabo z velikimi priključnimi močmi le v dražjem, zimskem obdobju.

Medtem je Agencija za energijo v Uradnem listu objavila tarifne postavke za prihodnje leto, ki so nekoliko nižje od teh, ki veljajo letos. Zaradi tega naj bi bil strošek za omrežnino okoli dva odstotka nižji, kot bi bil, če bi v letošnjem letu skozi celotno leto veljal novi sistem.