Povečuje se tudi število stoletnikov, torej oseb, starih sto let ali več. Prvega januarja letos jih je bilo 386, med njimi 62 moških in 324 žensk. Ena od najstarejših Gorenjk je Jeseničanka Marija Kristan, ki je pred dnevi praznovali sto četrti rojstni dan. / Foto: Janko Rabič

Povečuje se tudi število stoletnikov, torej oseb, starih sto let ali več. Prvega januarja letos jih je bilo 386, med njimi 62 moških in 324 žensk. Ena od najstarejših Gorenjk je Jeseničanka Marija Kristan, ki je pred dnevi praznovala sto četrti rojstni dan. / Foto: Janko Rabič

Tudi starejši se poročajo

Tudi starejši od 65 let se poročajo in – ločujejo. Lani se je tako poročilo 175 moških in 71 žensk, starejših od 65 let. In zanimivo: od omenjenih ženinov se jih je 26 poročilo z nevesto, mlajšo od 50 let.

Kranj – Podatki o številu porok in ločitev med starejšimi od 65 let izhajajo iz zanimive statistike o življenju starejših, ki so jo ob torkovem mednarodnem dnevu starejših pripravili na Statističnem uradu Republike Slovenije.

Kot izhaja iz podatkov, se število sklenjenih zakonskih zvez med starejšimi ves čas rahlo povečuje. Lani se je največ starejših ženinov poročilo z nevesto iz iste starostne skupine. A 15 odstotkov oziroma 26 ženinov je izbralo nevesto, mlajšo od 50 let. Po drugi strani pa so se starejše neveste v večini primerov poročile s starejšimi ženini.

Starejši pa se tudi ločujejo. Kot kažejo podatki, se je lani ločilo 509 oseb, starejših od 59 let. Med njimi je bilo bistveno več moških.

Prvi oktober je mednarodni dan starejših. S to besedo označujemo osebe, stare 65 let ali več. Projekcije kažejo, da se bo njihovo število s 761 milijonov, kolikor jih je bilo leta 2021, do leta 2050 povečalo na 1,6 milijarde.

Povprečna pokojnina 823 evrov

Število starejših v Sloveniji sicer iz leta v leto narašča. Na začetku letošnjega leta je bilo v Sloveniji 462.512 prebivalcev, starih najmanj 65 let. To je dvakrat toliko kot ob osamosvojitvi leta 1991. Njihov delež med vsemi prebivalci je takrat znašal 11 odstotkov, letos pa znaša že 22 odstotkov. Med državami članicami EU imajo največji delež starejših od 65 let v Italiji (lani je znašal 24 odstotkov), najnižjega pa v Luksemburgu, 15 odstotkov. Slovenija se je uvrstila tik nad povprečje EU.

Pokojnino je lani prejemalo 635.012 oseb, največ med njimi, 76 odstotkov, je bilo prejemnikov starostne pokojnine. Povprečna neto starostna pokojnina je znašala 823 evrov. Povprečna starost novih uživalcev starostnih pokojnin je bila lani 62 let in 9 mesecev za moške ter 61 let in 8 mesecev za ženske.

In še podatek o izobrazbi: največji delež starejših od 65 let ima srednješolsko izobrazbo.

Uporabljajo pametni telefon

Med starejšimi iz leta v leto narašča število uporabnikov interneta; lani ga je že kdaj uporabilo 71 odstotkov. Narašča tudi uporaba mobilnih telefonov. Lani ga je uporabljalo 96 odstotkov starejših prebivalcev Slovenije (v starostni skupini 65–74 let). Uporabljajo ga tako za telefoniranje in videoklice, brskanje po spletu, uporabljajo elektronsko pošto. Slaba tretjina jih uporablja tudi družbena omrežja. Tretjina od njih pa uporablja telefon s samo osnovnimi funkcijami.