Predlog davka je sprva predvideval, da bi dajatev plačevali vsi lastniki psov, ne glede na njihov status ali razlog za posvojitev psa. / Foto: Tina Dokl
Umaknili davek na pse
Pristojno ministrstvo je najprej predstavilo zamisel o uvedbi občinskega prispevka za pse kot del razprave o spremembah zakona o zaščiti živali, zdaj je to glede na odziv javnosti umaknilo. Kaj menijo o tem, smo povprašali tudi nekaj gorenjskih občin.
Ljubljana – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je glede na odzive občin, ki so se pojavile v javnosti, odločilo, da prispevka za pse v predvideno novelo zakona o zaščiti živali ne bo vključilo. V izhodiščih novele zakona, ki je bil predstavljen predstavnikom zavetišč in združenj občin, je bila namreč kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali, za sofinanciranje sterilizacij, kastracij ter označevanja, s čimer se aktivno prispeva k zmanjšanju števila zapuščenih živali in za potrebne infrastrukture, tudi zamisel o občinskem prispevku za pse.
»Pomembno je poudariti, da z novelo zakona želimo urediti trajno in boljšo oskrbo za zapuščene živali. Zavedamo se, da trenutno financiranje zavetišč ni vzdržno. Zato v javni obravnavi pričakujemo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč, ki so lokalna zadeva javnega pomena,« poudarjajo na ministrstvu. Že pred tem pa so podali v razmislek: »Namesto obremenjevanja skrbnikov psov bi lahko Slovenija uvedla splošen prispevek, ki bi ga plačevali vsi državljani. Skrb za zapuščene živali je namreč odgovornost celotne družbe, saj so zapuščene živali posledica skupnih družbenih razmer, kot so pomanjkljiva zakonodaja, nezadostna izobrazba o odgovornem lastništvu in neustrezni nadzorni mehanizmi. Solidarni prispevek bi zagotovil stabilno financiranje zavetišč, omogočil razvoj preventivnih programov (npr. brezplačne sterilizacije in kastracije) ter izboljšal nadzor nad ravnanjem z živalmi.«
Na Mestni občini Kranj so še pred umikom predloga davka na pse povedali, da podpirajo ukrepe za izboljšanje življenjskih pogojev zapuščenih živali in da bi morebitni občinski lokalni prispevek občinam omogočil, da same sprejmejo akt, s katerim bi zagotovile dodatne vire za financiranje skrbi za zapuščene živali, za zagotavljanje in vzdrževanje infrastrukture za pse in za sofinanciranje izvajanja kastracij in sterilizacij. A so bili jasni, da je odprtih še veliko vprašanj, med drugim tudi to, ali bi bili v novelo vključeni tudi lastniki drugih živali. Kranjska občina je leta 2024 za kastracije, sterilizacije in stroške Zavetišča Ljubljana, s katerim ima sklenjeno pogodbo, namenila 96.889 evrov, toliko sredstev pa ima tudi letos rezerviranih v proračunu.
Nakelski župan Ivan Meglič sicer pravi, da bi bil dobrodošel vsak dodaten evro, ki bi ga pridobili, vendar pa se mu davek na pse ni zdel primerna rešitev. »Povzročil bi druge anomalije, ki bi imele posledice za zdravje psov in posledično tudi pri ljudeh. Bolj se nam zdi pomembna vzgoja lastnikov psov. Veliko lastnikov s psi ravna odgovorno in zgledno. Motijo nas pa tisti neodgovorni lastniki, ki svojih hišnih ljubljenčkov ne sprehajajo na povodcu in ki ne pobirajo iztrebkov. Prosto ležeči iztrebki so moteči na pogled, posebej moteči pa so tisti, ki ostanejo za psi na travnikih in poljih, kjer se prideluje krma za živali. S krmo lahko pride do zastrupitve živali, zato menimo, da bi bistveno bolj kot davek potrebovali vzgojo lastnikov in poostren nadzor nad ravnanjem lastnikov ter njihovo oglobitev v primeru napačnega ravnanja.«
Občina Naklo ima za zapuščene mačke in pse podpisano pogodbo z zavetiščem na Gmajnicah pri Ljubljani. »Sterilizacije mačk urejamo tudi sami, in sicer tako, da prostovoljci z našimi živolovkami ulovijo potepuške mačke, ki jih oskrbi ena od bližnjih veterinarskih ambulant. Koše za pasje iztrebke, ki smo jih namestili po vsej občini, redno tedensko praznimo,« je poudaril župan Meglič, a dodal, da pa vse navedeno res zahteva znatna občinska proračunska sredstva.
Občina Tržič trenutno ne razmišlja o sprejetju novih aktov na tem področju, pozdravlja pa vsak predlog, ki prispeva k izboljšanju skrbi za živali in zmanjšanju števila zapuščenih živali. Kot so dejali, se je na prvi pogled zdel lokalni prispevek za pse dobra rešitev, saj bi lahko prispeval k financiranju nujnih dejavnosti, kot so vzdrževanje infrastrukture za pse (pasji parki, koši za iztrebke, urejene sprehajalne poti), ter sofinanciranje kastracij in sterilizacij. »Kljub temu pa se pojavlja vprašanje, kako bi takšna obdavčitev vplivala na vedenje lastnikov psov. Obstaja tveganje, da bi nekateri lastniki po uvedbi prispevka menili, da njihova odgovornost, npr. pobiranje pasjih iztrebkov, skrb za mir in red ali preprečevanje škode, ni več potrebna, saj bi to 'poravnali' s plačilom davka.« Na Občini Tržič sicer menijo, da večji izziv kot psi predstavlja populacija prostoživečih mačk, ki jih predlagana zakonodaja ne vključuje. Prav pri mačkah je namreč pogosto nenadzorovano razmnoževanje, ki je razlog za povečanje števila živali v zavetiščih. Tudi Občina Tržič se zavzema za celovit in pravičen pristop k tej problematiki.