Na kranjskem okrožnem sodišču so minuli četrtek opravili predobravnavni narok za Andraža Skrinjarja, ki ga po uradni dolžnosti zagovarja odvetnik Željko Batinič. / Foto: Tina Dokl

Na kranjskem okrožnem sodišču so minuli četrtek opravili predobravnavni narok za Andraža Skrinjarja, ki ga po uradni dolžnosti zagovarja odvetnik Željko Batinič. / Foto: Tina Dokl

Umor na zahrbten in grozovit način

Na kranjskem okrožnem sodišču se je začelo sojenje Andražu Skrinjarju in Davidu Triviću, ki naj bi junija lani v Stražišču pri Kranju umorila 58-letnega Milana Seršena, njegovo truplo pa odvrgla na Jelovici.

Kranj – Junija lani je odjeknila novica o skrivnostnem izginotju Milana Seršena iz Stražišča pri Kranju, čigar avtomobil je kitičnega dne sameval na dvorišču ene od kmetij v vasi. Policisti so tam odkrili sledi njegove krvi, čevelj in telefon, njegovo truplo pa so po nekaj dneh našli na območju Jelovice. Po navedbah tožilke Nadje Gasser naj bi Seršena 7. junija lani v delavnici gospodarskega poslopja v Stražišču na zahrbten in grozovit način ter iz koristoljubja umorila David Trivić in Andraž Skrinjar.

Kaznivo dejanje naj bi, kot je pojasnila tožilka, zagrešila v sostorilstvu, in sicer naj bi eden od njiju v navzočnosti drugega opazoval, kako ta žrtvi povzroča smrtne poškodbe, pri čemer naj bi to dopuščal in soglašal skladno z njunim skupnim namenom.

Kaznovalnega predloga za Andraža Skrinjarja v primeru priznanja krivde tožilka ni podala, obdolženima pa za očitano kaznivo dejanje umora grozi najmanj 15 let zapora.

Na kranjskem okrožnem sodišču so minuli četrtek opravili predobravnavni narok le za 27-letnega Andraža Skrinjarja z Bleda, zdravstvenega tehnika po poklicu, ki do zdaj še ni bil kazensko obsojen niti obravnavan. Soobdolženi David Trivić se bo o krivdi izrekel predvidoma ta četrtek, ko je razpisan še en predobravnavni narok, saj je bila na prejšnjem naroku njegova zagovornica odsotna.

Kot je dejala tožilka, ki je v četrtek predstavila obtožnico, naj bi eden od obdolženih žrtev najprej močno udaril s kladivom po tilniku. Po tem, ko se je oškodovanec sesedel in začel tresti, naj bi ga še najmanj desetkrat udaril s kladivom po glavi in ga z olfa nožem prerezal po vratu. »S čimer mu je brezčutno povzročil hude bolečine in psihično trpljenje,« je poudarila tožilka.

Ko je bil Seršen že močno okrvavljen in je težko dihal, naj bi se eden od njiju v navzočnosti drugega nad njim izživljal še naprej tako, da naj bi mu čez glavo poveznil polivinilasto vrečko in jo z vrvjo močno zavezal okoli vratu. »Žrtev se je začela dušiti in dokončno umrla zaradi zadušitve,« je dejala tožilka. Obdolžena naj bi ga nato skupaj naložila v prtljažnik osebnega vozila in ga odpeljala na območje Jelovice, kjer naj bi ga odvrgla v gozdu.

Žrtvi naj bi dolgoval denar

Dejanje po besedah tožilke kaže na koristoljubne motive, saj naj bi obdolženca s svojim ravnanjem nameravala zadovoljiti materialne potrebe. Trivić naj bi se želel izogniti vračilu dolga v višini dobrih 14.500 evrov, ki naj bi ga imel do Seršena. Oba obdolženca pa naj bi vedela, da ima žrtev običajno pri sebi večjo količino denarja, ki naj bi si ga hotela prilastiti. To naj bi, kot je dejala tožilka, po izvedenem umoru tudi storila, saj naj bi iz oškodovančevega vozila vzela 500 evrov in si jih razdelila. Poleg tega naj bi vzela tudi ključe njegovega vozila in hiše ter plastične kovčke z več kosi orodja.

Zlorabila zaupanje

Obdolženca naj bi ob tem zlorabila oškodovančevo zaupanje, saj naj bi se Trivić tistega dne po telefonu z njim dogovoril za srečanje, kjer naj bi razrešila vprašanje glede vračila dolga. Omenil pa naj mu ne bi, da bo s seboj pripeljal tudi Andraža Skrinjarja, zaradi česar naj bi Seršen v delavnici pričakoval zgolj Trivića. »Vsi so se poznali, bili so tudi sodelavci. Oba, še posebej pa Trivić, sta pred tem večkrat prišla k Seršenu v delavnico in so se povsem mirno pogovarjali,« je navedla tožilka.

Med srečanjem naj bi zaužili večjo količino alkohola, zaradi česar naj bi bil Seršen že močno opit in posledično nezmožen obrambe ali upiranja. Njegovo opito stanje naj bi obdolžena izkoristila in storila opisano kaznivo dejanje umora.

Krivde ni priznal

Obdolženi Andraž Skrinjar, ki je bil na naroku prisoten po video konferenci, krivde za očitano kaznivo dejanje ni priznal. Njegov zagovornik po uradni dolžnosti Željko Batinič je podal dokazne predloge, ki naj se izvedejo na glavni obravnavi. Med drugim je predlagal zaslišanje sodnega izvedenca psihiatrične stroke, saj se obdolženi z mnenjem o njegovem psihičnem stanju ne strinja. Prav tako je predlagal postavitev novega izvedenca psihiatra, ki bi ocenil obdolženčevo psihično stanje v času domnevnega kaznivega dejanja.

Predlagal je še zaslišanje več prič, med njimi tudi takšnih, ki bi spregovorile o obdolženčevem odnosu do dela, sodelavcev in prijateljev. Ob tem je podal vrsto listinskih dokazov, ki potrjujejo obdolženčeva usposabljanja na področjih zaščite in reševanja ter gasilstva, obenem pa pričajo o njegovi strokovni izobrazbi in želji po izpopolnjevanju. Tožilka je ocenila, da so omenjeni dokumenti za sojenje o kaznivem dejanju storitve umora nepotrebni. »Lahko pa jih obdolženi uporabi kje drugje, ko in če se bo prijavljal na razpis za delovno mesto,« je dodala.

Soobdolženi David Trivić se bo o krivdi izrekel predvidoma ta četrtek, ko je razpisan še en predobravnavni narok.

Datum začetka glavne obravnave bo sodnica Nina Prosen določila, ko bo opravljen še predobravnavni narok za Trivića. Kot je dejala, bo za glavno obravnavo vztrajala, da bosta obdolžena prisotna na sodišču, in naroka ne bo izvedla, če ju pravosodni policisti ne bodo mogli pripeljati iz pripora, v katerem sta od 11. junija lani.