Pavel Trojer je bil bronast na letošnjem Mladinskem svetovnem prvenstvu v biatlonu v Estoniji. / Foto: Osebni Arhiv

Pavel Trojer je bil bronast na letošnjem mladinskem svetovnem prvenstvu v biatlonu v Estoniji. / Foto: osebni arhiv

Uspešen v biatlonu in šoli

Mladi biatlonski up Pavel Trojer iz Domžal je pripravljen na novo tekmovalno sezono. Do zdaj je nanizal že številne uspehe, med drugim je osvojil zlati kolajni na festivalu evropske mladine v Italiji in bronasto medaljo na mladinskem svetovnem prvenstvu v Estoniji. Letos je postal tudi zlati maturant.

DomžalePavel Trojar je eden izmed mladih športnikov, ki kareiero uspešno združuje tudi s šolo. Z njim sva se pogovarjala pred začetkom nove biatlonske sezone.

Kako ste se navdušili nad biatlonom, in kaj vas pri tem športu najbolj pritegne?

Z biatlonom se je pred mano začel ukvarjati že moj brat, zato me je verjetno prav on navdušil in seznanil s tem športom. Tako sem se tudi jaz včlanil v Smučarski klub Ihan in se začel resneje posvečati biatlonu.

Biatlon združuje fizično in psihično pripravljenost – kako vzdržujete ravnovesje med obema?

Nedvomno je na trenutke težko najti dobro ravnovesje, zato se mi zdi najbolj pomembno, da znam oceniti svoje počutje, tako fizično kot psihično. Dobro se je zavedati, kje so naše meje sposobnosti, zato si včasih, če so napori prehudi, rad vzamem tudi nekaj premora, da se mi počutje izboljša.

Kdo so vaši vzorniki in kaj se od njih učite?

Vzor so mi vsi tisti, ki znajo usklajevati različne aspekte svojega življenja in ohranjati zdravo ravnotežje med njimi. Velik vzor so mi torej športniki, ki so poleg profesionalni športni karieri svoj čas posvetili tudi izobrazbi, kar omogoča lažji prehod v obdobje po zaključeni športni poti.

Na katere dosedanje uspehe ste najbolj ponosni?

Zagotovo sem najbolj ponosen na dve zlati kolajni s festivala evropske mladine v Italiji, prav tako pa sem ponosen na uvrstitev med deseterico na članski tekmi IBU Cupa na Pokljuki. Svoje cilje pa sem nedvomno izpolnil tudi z lansko uvrstitvijo na stopničke na mladinskem svetovnem prvenstvu v Estoniji.

Letos ste bili zlati maturant. Kaj pa vam pomeni ta uspeh?

Zlata matura mi daje potrdilo, da mi gre usklajevanje športnih in akademskih obveznosti odlično od rok ter da zaradi pogoste odsotnosti od pouka v znanju nisem zaostal za sovrstniki. Prav tako mi dosežek podaja lažji odskok v fakultetne vode, saj imam veliko svobode pri izbiri primernega študija.

Kako pomembno vam je izobraževanje?

Izobrazba je bila in tudi vedno bo moja prioriteta, saj sem mnenja, da je to najpomembnejša stvar. Vedno sem bil zelo vedoželjen, zato mi učenje nikoli ni predstavljalo problemov in mi ni bilo odveč. Tudi sedaj dajem prednost študiju, saj je športna pot veliko manj zanesljiva za dolgoročno prihodnost; ena poškodba lahko namreč usodno vpliva na športnikovo kariero, medtem ko pri izobraževanju ni takih nevarnosti.

Kam vas bo sicer peljala izobraževalna pot?

Trenutno sem študent biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo na Univerzi v Ljubljani. Ta študij sem si izbral, ker mi je naravoslovje že od nekdaj bolj domače od ostalih znanosti, prav tako pa je biokemija izredno interdisciplinarna veda, ki povezuje aspekte kemije in biologije, ki me zanimajo in so mi blizu.

Kaj pa si želite od letošnje biatlonske sezone?

V novi sezoni me nedvomno čaka težek preskok iz mlajših kategorij v juniorske, kjer je konkurenca nedvomno močnejša, še vseeno pa upam, da bo prehod čim bolj tekoč. Za sezono pa si sicer želim, da bi mi uspelo uskladiti študij in šport, kar je trenutno tudi glavni cilj letošnjega leta.

Vključeni ste bili tudi v projekt Mladi upi. Kako vam pomagajo sredstva iz sklada?

V projekt sem se prijavil lani na pobudo trenerja in bil na srečo tudi izbran kot prejemnik sredstev s strani strokovne žirije. Denarna podpora mi zagotovo koristi pri kritju stroškov, ki nastanejo zaradi transporta na treninge, kupovanja prehranskih dodatkov za športnike, fizioterapij ...

Kaj bi svetovali mladim športnikom, ki si želijo uspeti?

V svojem športu morajo uživati, šele nato lahko ves trud in napor obrodita sadove. Zagotovo pa je dobro imeti v mislih, da sam sebe vsakdo najbolje pozna, zato si je dobro po velikih naporih vzeti tudi nekaj časa za počitek, saj le to omogoča, da lahko dosežeš naslednjo stopničko, ki te vodi do uspeha. Zavedati se je treba tudi, da en neuspeh še ne naredi slabe sezone ali kariere, sploh pa ne slabega športnika. Po vsakem uspehu ali neuspehu se je treba spomniti vsega truda, ki je bil potreben, četudi izkupiček ni bil pričakovan ali zadovoljiv. Glavno pa je, da si lahko na koncu dneva nase ponosen.

Kako si predstavljate svojo športno kariero v prihodnosti?

Nerad si ustvarjam preveč dolgoročne plane, saj nihče ne ve, kam me bo življenje pripeljalo, zato tudi vsak dan obravnavam posebej in se ne poskušam preveč obremenjevati s prihodnostjo.