Voda iz nove predorske cevi bo speljana do vodovodnega jaška na južnem portalu. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv)
V drugi cevi gradijo karavanški vodovod
Interes za izrabo pitne vode iz predora Karavanke sta izrazili občini Kranjska Gora in Jesenice, ki bosta skupaj zaprosili za vodno soglasje.
Hrušica – V sklopu gradnje druge cevi predora Karavanke poteka tudi gradnja karavanškega vodovoda. Na Darsu so nam povedali, da sta v novi predorski cevi že položeni dve cevi iz nerjavečega jekla, po katerih bo tekla pitna voda iz predora; po eni iz stare predorske cevi, po drugi pa voda iz novozgrajene cevi. Prav tako so že zgradili tako imenovani slepi prečnik in v njem štiri vrtine za zajem pitne vode, ta čas pa gradijo tudi objekt za strojnico za zajem vode. Voda bo speljana do vodovodnega jaška na južnem portalu. Ko bodo gradbena dela zaključena, bodo opravili devetdesetdnevni izlivni preizkus in laboratorijske analize vode, zatem pa bo izdelano poročilo o količini in kakovosti karavanške vode. Na tej osnovi se bodo potem dogovarjali o tem, kdo bo vodo lahko uporabljal.
Na Darsu so potrdili, da sta interes za izrabo pitne vode izrazili občini Kranjska Gora in Jesenice. Na nedavnem skupnem sestanku, ki ga je organiziral Dars, sta občini pojasnili, da bosta skupaj zaprosili za vodno soglasje.
Jeseniški župan Peter Bohinec je dejal, da občini ta izdatni vir vode izpod Karavank potrebujeta za zagotovitev stabilnejše oskrbe s pitno vodo. Vodni vir bi vključili v sistem Peričnik, pogovori z Darsom o pogojih za izrabo vode pa še potekajo. Župan nestrpno pričakuje izsledke napovedane analize karavanške vode, tako glede količin kot tudi njene kakovosti. Karavanška voda naj bi bila zelo kakovostna, saj izvira globoko pod Karavankami in je brez površinskih vplivov.
Na Jesenicah oziroma v javnem komunalnem podjetju Jeko so že v letu 2022 pripravili idejno zasnovo projekta, kako bi karavanški vodni vir vključili v oskrbo s pitno vodo Jesenic in delno Kranjske Gore. V sklopu Vodnega centra Mlake bi zgradili črpališče, saj bi bilo zaradi višinske razlike in nezadostnega tlaka vode vodo iz predora treba prečrpavati. Zgradili bi tri vodohrane s skupnim volumnom več kot 2000 kubičnih metrov.
Vodovod je sicer urejen že v stari, zahodni predorski cevi, a na več mestih pušča, zato dobršen del vode teče »v prazno«. Izdatnost je le še okrog deset litrov na sekundo, kar ne zadošča za oskrbo v primeru, ko so težave na zajetju Peričnik. Iz vira tako upravljavec Komunala Kranjska Gora oskrbuje le dve hiši na Dovjem.