Ste jo videli
Zgornji Brnik – V torek so v Letalski policijski enoti (LPE) na brniškem letališču slovesno prevzeli novi večnamenski transportni helikopter tipa Agusta Westland AW 169. V njihovi floti, ki zdaj šteje sedem helikopterjev, je nadomestil starejša transportna helikopterja tipa AB 212 in AB 412, ki so ju že izločili iz uporabe. Gre sicer za tretji helikopter enakega tipa, ki ga je LPE prejela v zadnjih štirih letih.
Vodja LPE Dejan Kink je ob tej priložnosti povedal, da so se prvi koraki k modernizaciji LPE začeli v letu 2016 z ustanovitvijo delovne skupine, ki je pripravila strategijo razvoja enote in jo v letu 2022 dopolnila. »Dobava tretjega večnamenskega transportnega helikopterja AW 169 je izpolnila enega od glavnih ciljev strategije razvoja enote, tj. modernizacijo in poenotenje helikopterske flote policije.«
Novi helikopter so poimenovali Lojzka. »S poimenovanjem novega helikopterja nismo imeli veliko težav. Kljub modernizaciji enote nismo pozabili na našo zgodovino. Zato se nismo odločili za poimenovanje po angleški abecedi, ki nam narekuje ime Lima, temveč je helikopter dobil žensko ime, ki je bilo v času ustanovitve LPE v letu 1967 najpopularnejše – to je Lojzka. Kljub staremu imenu pa danes ponosno stojimo pred vami kot ena izmed najbolje opremljenih letalskih policijskih enot v EU,« je povedal Kink.
Generalni direktor policije Senad Jušić je poudaril, da si sodobnega policijskega dela brez podpore iz zraka ni več mogoče predstavljati. »Prednosti in manevrske zmogljivosti helikopterjev so pri zagotavljanju varnosti nepogrešljive. To se pokaže pri vsakem reševanju v gorah, pri vsakem iskanju pogrešane osebe, pa tudi pri iskanju nevarnega, oboroženega storilca. Helikopter je nenadomestljiv pri preprečevanju nezakonitih migracij, nadziranju prometa iz zraka in pri varovanju množičnih prireditev. In ne nazadnje – nenadomestljiv je pri prevozu ponesrečenega ali bolnega, ki potrebuje nujno medicinsko pomoč.«
Notranji minister Boštjan Poklukar pa je poudaril, da ima danes slovenska policija najmodernejšo floto helikopterjev v regiji. »Policisti in policistke Letalske policijske enote ste v zadnjih dveh letih državljankam in državljanom pokazali visoko usposobljenost in izjemen pogum ob velikem požaru na Krasu ter ob lanskih avgustovskih katastrofalnih poplavah. Skupaj z gorskimi reševalci ter pripadniki Civilne zaščite in pripadniki Slovenske vojske ste rešili na desetine življenj ljudi, za kar ste bili posamezniki in enota lani decembra odlikovani,« je povedal.
Nove helikopterje policija uporablja za policijske, humanitarne, reševalne in druge naloge ter za gašenje, transport ljudi, opreme in tovora (tudi živali). Njegove glavne prednosti so velika potovalna hitrost, zelo velika zaloga moči, saj helikopter s polno vzletno maso lahko lebdi do višine 3500 metrov, z enim rezervoarjem goriva pa lahko opravi okoli 800 kilometrov ali dobre štiri ure letenja. Opremljen je z vitlo, tovorno kljuko, reflektorjem in zvočnikom. Za operativne naloge je helikopter uporaben tako podnevi kot ponoči in lahko leti tudi v najtežjih vremenskih razmerah. Izkazal se je že pri gašenju požara na Krasu leta 2022 in v lanskih katastrofalnih poplavah, ko so s policijskimi helikopterji rešili 286 ljudi in deset živali ter prepeljale več kot 13 ton tovora.