Revoz proizvodnja e-twingo / Foto: MgzŠ/nebojša Tejić (sta)

V Revozu bodo izdelovali novega električnega twinga

V novomeškem Revozu bo leta 2026 stekla proizvodnja prenovljene različice električnega twinga, sprva bodo izdelali po 150 tisoč vozil letno. Memorandum o soglasju za razvoj in proizvodnjo električnih vozil Renault Twingo E-Tech v Novem mestu so v sredo na slovesnosti v proizvodnih prostorih Revoza podpisali premier Robert Golob, podpredsednik za industrijsko področje znamke Renault Herbert Steiner in predsednik uprave Revoza Jože Bele. Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, se je vlada po pogovorih z investitorjem odločila, da podpre investicijo in s tem prihodnost tovarne Revoz v Novem mestu. S tem bo vlada zavarovala ne le prihodnost Slovenije kot proizvajalke avtomobilov, ampak tudi njeno nadgradnjo v proizvajalko električnih vozil. Vrednosti investicije sicer niso razkrili. V Revozu so do nedavnega sestavljali Renaultove modele Clio, Twingo in električni Twingo, a so z izdelovanjem slednjih dveh letos zaključili, tako da trenutno sestavljajo le model Clio 5. Po besedah predsednika uprave Revoza Jožeta Beleta je prvi cilj, da se ohrani trenutno število delavcev, teh je trenutno 1400, z vzpostavitvijo novih procesov pa predvidevajo tudi odprtje novih delovnih mest. Podpis memoranduma jim zagotavlja tudi stabilno poslovanje in napredek, tako na področju digitalizacije kot umetne inteligence, razogljičenja in trajnostne mobilnosti, je dejal. »Vlada od prvega dne stavi na inovacije, razvoj in znanost in tudi današnja investicija je rezultat te usmeritve. Tudi v prihodnje bo vlada podpirala vse tiste investicije, ki bodo izkazovale doprinos novih znanj, novih tehnologij in inovacij v Slovenijo,« je ob podpisu memoranduma poudaril premier Robert Golob.

Air tractorja prvič gasila

V noči na soboto, ko jim je pomagal tudi dež, je številnim gasilcem uspelo ukrotiti požar na Krasu, ki je v četrtek prejšnji teden izbruhnil blizu vasi Škrbina pod Trsteljem v neposredni bližini požarišča velikega požara iz leta 2022, nato pa zajel skoraj celoten Trstelj. Gasilci, ki jim je delo oteževala močna burja, so ognjene zublje hitro in uspešno obvladali tudi s pomočjo novih letal za gašenje air tractor, ki so bili v akciji prvič doslej. V ponedeljek sta air tractorja sodelovala tudi pri gašenju požara v okolici Ilirske Bistrice, kjer je zagorelo po udaru strele. Eden od letal je pri vrnitvi na portoroško letališče imelo težave, saj se med pristankom niso spustila kolesa, zato so nastale poškodbe na amfibijskem podvozju.

Slovenski potni list deseti na svetu

Slovenski potni list je po globalnem indeksu potnih listov, ki ga je znova objavilo britansko svetovalno podjetje Henley & Partners, deseti najmočnejši na svetu, saj brez predhodno urejenega vizuma omogoča vstop v 184 držav, enako kot potni listi Islandije, Latvije in Slovaške. Slovenija je v primerjavi z letom 2023, ko so slovenski državljani lahko brez omejitev potovali v 183 držav, sicer na lestvici padla za eno mesto. Najmočnejši potni list na svetu je potni list Singapurja, s katerim je mogoč vstop brez omejitev v 195 držav. Drugo mesto si delijo potni listi Francije, Nemčije, Japonske, Italije in Španije, ki omogočajo potovanje brez predhodno urejenega vizuma v 192 držav. »Najšibkejši« potni list izdaja Afganistan, saj omogoča prost vstop samo v 26 držav.

Karitas osrečila skoraj tisoč otrok

Slovenska karitas bo letos s petnajstimi svojimi programi brezplačna letovanja in tabore omogočila 1294 udeležencem iz vse Slovenije, od tega je 947 otrok, 161 staršev in 180 starejših. V programe je vključenih tudi več kot 280 animatorjev prostovoljcev, so sporočili iz Karitas. Programi letovanj in taborov Karitas pokrivajo širok spekter potreb in skupin ter potekajo od začetka maja do konca oktobra. Otroci, ki se udeležujejo programov Karitas, prihajajo iz različnih okolij in se soočajo z mnogimi izzivi, kot so tragične izgube, nasilje, alkoholizem v družini, ločitve, bolezni in psihične težave staršev. Med udeleženci so tudi otroci iz materialno revnih družin. Največja projekta letovanj so Počitnice Biserov in Mavrične počitnice, ki poleti potekajo v Portorožu in vključijo več kot 350 socialno ogroženih otrok. V domu Karitas v Soči potekajo počitnice otrok iz programa Popoldan na cesti in so namenjene otrokom z učnimi in vzgojnimi težavami ter iz programa Posvojitev na razdaljo za otroke iz socialno šibkih družin. Manjša letovanja za specifične skupine otrok in družin potekajo tudi v koči Mlade Karitas na Rakitni in na drugih lokacijah po Sloveniji v organizaciji škofijskih Karitas. V juniju je na slovensko obalo prišlo tudi 40 otrok v spremstvu sodelavcev in prostovoljcev iz Ukrajine.

×