Jesen prinese tudi večjo možnost megle, presenetiti nas ne sme niti nenadno poslabšanje vremena s snegom. / Foto: Manca Ogrin
Varen jesenski obisk gora
Dnevi so krajši, zato se na pot odpravimo dovolj zgodaj. Jesen prinese tudi večjo možnost megle, presenetiti nas ne sme niti nenadno poslabšanje vremena s snegom. Jesenske barve nas vedno znova vabijo k doživljanju narave, ki pa naj bo varno, spoštljivo in odgovorno, pozivajo v Planinski zvezi Slovenije.
Ljubljana – Letošnja poletna sezona v planinskih kočah je bila znova ena boljših, končni vtis pa je pokvarilo razmeroma slabo vreme in posledično slabši obisk v septembru in oktobru, je povedal strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar. »Koče v visokogorju so, razen izjem, zaprte, preostale pa imajo zimski urnik obratovanja, kar v večini primerov pomeni odprtost ob koncu tedna in med prazniki, nekatere pa vseeno ostajajo odprte stalno. Ažurne informacije o odprtosti preverite na spletni strani PZS.«
Ob zaprtosti planinskih koč, kot poudarja strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi, je treba toliko večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene informacije. »Jesen prinese tudi večjo možnost megle, niti nas ne sme presenetiti nenadno burno poslabšanje vremena, ki v gorskem svetu zaradi nizkih temperatur pomeni snežne padavine. Seveda pa jesen postreže tudi z barvami, ki nas vedno znova navdušujejo in vabijo k doživljanju narave.« Če se v hribe odpravljamo s starejšimi družinskimi člani, poskrbimo, da izlet ne bo fizično prezahteven.
S pomočjo spletne aplikacije maPZS preverimo tudi, ali je na naši planinski poti kakšno opozorilo o zaprtosti zaradi morebitnega podrtega drevja ali podora. »Če se srečamo z neprehodno potjo ali nevarnostjo na poti, javimo to preko maPZS. Sami pa raje obrnimo. Gora nas bo počakala. Navodila in priporočila upoštevajmo, saj gre za našo varnost. Dnevi so vsak dan krajši, zato se v gore odpravimo dovolj zgodaj in imejmo s sabo naglavno svetilko. Prvo pomoč, ki je naš stalni spremljevalec na planinskih izletih in pri ostalih aktivnostih v gorah, dopolnimo s tremi trikotnimi rutami, saj z njihovo pomočjo lahko oskrbimo večino poškodb, in z dvema tabletkama proti alergiji, ki so na voljo brez recepta v lekarni,« priporoča Šerkezi, ki je podelil še nekaj nasvetov za varen jesenski obisk gora.
Vedno imejte pri roki planinski zemljevid najnovejše izdaje, na pametnem telefonu pa uporabljajte le zanesljive aplikacije, a do podatkov bodite kritični. V PZS priporočajo maPZS in LocusMap. »Oblecite več plasti oblačil (oblačenje po načelu čebule), ki vas bodo ohranjala tople, vključno z za vodo neprepustno jakno, ne pozabite niti na kapo in rokavice. Obujte udobne in vodoodporne planinske čevlje z dobrim oprijemom. Vzemite s seboj nahrbtnik z osnovno planinsko opremo, kot so prva pomoč, zemljevidi, naglavna svetilka, energijska hrana in brezalkoholni napitki. Ko zapade sneg, obisk gora zahteva izkušnje in znanje uporabe pravilne opreme, torej derez in cepina, pri uporabi katerih naj glavo varuje čelada. Pri sebi imejte napolnjen telefon, obvestite nekoga o svojih načrtih. V primeru potrebe po pomoči pokličite številko 112,« svetuje Matjaž Šerkezi, ki poziva tudi k spoštovanju narave. Vzemite s seboj vse smeti in spoštujte naravno okolje, ki je dom občutljivih živalskih vrst. Tudi olupki banan in agrumov so odpadki, ki sodijo v dolino v koš za smeti.