3* 10.00 preventivni dogodek Agencije za varnost prometa (AVP) ob inovativnem pristopu v letošnji akciji Varno brez alkohola, na katerem bodo opozorili na problematiko vožnje pod vplivom alkohola ter predstavili projekt iz tujine Flinebox, nagovor bo imela direktorica AVP Simona Felser; Izpitni center Ljubljana, konferenčna dvorana, Cesta dveh cesarjev 176, LJUBLJANAFoto: Nebojša Tejić/STA / Foto: Nebojsa Tejic / Sta

Flinebox je naprava za samopostrežno testiranje prisotnosti alkohola v izdihanem zraku, ki spodbuja odgovorno ravnanje voznikov. / Foto: Nebojša Tejić/STA

Varne meje pitja alkohola ni

Agencija za varnost prometa je v okviru nacionalne preventivne akcije Varno brez alkohola organizirala preventivni dogodek, na katerem so s strokovnjaki in osebnimi zgodbami osvetlili problematiko alkohola v prometu ter predstavili inovativni pristop k preprečevanju vožnje pod vplivom alkohola.

Ljubljana – Na sredinem preventivnem dogodku se je Simona Felser, direktorica Agencije za varnost prometa (AVP), spraševala, zakaj ljudje vozijo pod vplivom alkohola. »Ker hočejo, ker so zaradi alkohola motivirani, ker zmorejo in precenjujejo svoje sposobnosti, ker lahko oziroma imajo priložnost in ker smejo, saj je verjetnost nadzora majhna,« je dejala direktorica, ob tem pa strnila posledice vožnje pod vplivom alkohola: »Začne se z neprilagojeno hitrostjo, nenadnim pospeševanjem, zaviranjem, menjavo pasov. Nadaljuje se s konkretnimi nevarnimi prometnimi situacijami, kot so nepravilno prehitevanje, neupoštevanje pravil o prednosti, izsiljevanje, agresivna vožnja. Če temu dodamo še mrak, oster ovinek, bankino in slabo vidnega pešca, kolesarja, voznika e-skiroja, tekača, je kombinacija usodna.«

Preventivni ukrepi

Kot je pojasnila Majda Zorec Karlovšek, sodna izvedenka za forenzično toksikologijo in alkoholometrijo, je priporočeni tedenski vnos alkohola za moške omejen na 14 enot (največ pet enot na dogodek), za ženske pa na sedem enot (največ tri enote na dogodek), pri čemer je zaželeno, da sta vsaj en ali dva dneva v tednu brez alkohola. Vsak deseti povzročitelj prometne nesreče je pod vplivom alkohola, pri nesrečah s smrtnim izidom pa kar vsak tretji. To terja po besedah Zorec Karlovškove nujno uvedbo preventivnih ukrepov in izobraževanj, ki so ključni dejavnik za zmanjšanje prometnih nesreč, povezanih z alkoholom.

Dvojna merila

Za voznike, ki so vozili pod vplivom alkohola ali drog, AVP izvaja rehabilitacijske programe – izobraževalne in psihosocialne delavnice, ki se jih letno udeleži približno šest tisoč voznikov. Zunanja sodelavka Anica Pišl je orisala njihovo delo, hkrati pa opozorila na dvojna merila in toleranco do alkohola v Sloveniji: »Kljub zakonsko določeni mejni vrednosti (0,24 mg/l izdihanega zraka) družba izkazuje visoko toleranco do uživanja alkohola, kar prispeva k tveganim vedenjem v prometu.«

Marko Tomanič je delil svojo zgodbo, ko se je soočil z odvisnostjo, se srečal tako s policijo, izgubo vozniškega izpita, rehabilitacijskimi delavnicami kot ponovnim opravljanjem izpita, zdaj pa že 12. leto ne pije alkohola. »Ko sem bil na točki, da si z avtom vzamem življenje, me je oslepilo sonce in na senčniku sem zagledal sliko svoje hčerke. Na radiu sem zaslišal o akciji 40 dni brez alkohola in to je bila moja točka preloma. Zdaj, ko ne pijem, vidim, da sem v družbi veliko bolj vesel kot prej, ko sem spil od pet do sedem piv. Zato lahko rečem: roke stran od alkohola, varne meje pitja alkohola ni,« je dejal.

Samopostrežno testiranje

Roxane Bergamini je ob robu predstavila Flinebox – interaktivno napravo za samopostrežno anonimno testiranje prisotnosti alkohola v izdihanem zraku. Zasnovana je za zabavne dogodke in gostinske lokacije, kot so bari, restavracije in koncertne dvorane, uporabnikom pa omogoča sprejemanje odgovornejših odločitev glede vožnje. »Podatki iz Belgije kažejo, da se od sedem do deset voznikov po opravljenem testu odloči za varnejše ravnanje. Ta statistika prikazuje pozitivne učinke naprave na varnost in zmanjšanje tveganja v prometu,« je poudarila. Flinebox je brezplačen, preprost za namestitev in brez posebnih tehničnih zahtev. »Poleg tega ne zmanjšuje prihodkov, temveč lahko celo izboljša ugled lokala, saj pomaga pri ozaveščanju javnosti o odgovornem uživanju alkohola.«