V enotedenski mednarodni akciji za večjo uporabo varnostnih pasov so slovenski policisti ugotovili 1360 kršitev. Fotografija je simbolična. / Foto: arhiv GG
V enotedenski mednarodni akciji za večjo uporabo varnostnih pasov so slovenski policisti ugotovili 1360 kršitev. Fotografija je simbolična. / Foto: arhiv GG
Varnostni pas lahko reši življenje
Policisti so v akciji za večjo uporabo varnostnih pasov, ki je potekala prejšnji teden, ugotovili 1360 kršitev.
Kranj – Med 10. in 16. marcem je v več evropskih državah potekala mednarodna preventivna akcija, namenjena spodbujanju večje uporabe varnostnih pasov, ki je bila usklajena z Evropskim združenjem prometnih policij Roadpol.
V tem času so slovenski policisti ugotovili 1360 kršitev, pri čemer so v 208 primerih izrekli le opozorilo. Kot so pojasnili na Generalni policijski upravi, so največ kršitev neuporabe pasu zaznali pri odraslih osebah, ki so sedeli na sprednjih sedežih, in sicer 1051, medtem ko na zadnjih sedežih ni bilo pripetih 134 oseb. Policisti so poleg tega ugotovili tudi 16 kršitev neuporabe varnostnih pasov pri otrocih in 124 kršitev neuporabe zadrževalnih sistemov pri otrocih.
Na policiji opozarjajo, da lahko odrasel človek z močjo rok in nog zadrži težo telesa ob trku le do hitrosti sedem kilometrov na uro. »Pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 50 kilometrov na uro, deluje na naše telo enaka sila, kot če bi padli deset metrov globoko. Pri večjih hitrostih se ta sila zelo povečuje,« so pojasnili.
Strokovnjaki so ugotovili, da bi bilo med vozniki in potniki v avtomobilih 40 odstotkov manj žrtev, če bi vsi uporabljali varnostne pasove. Na policiji si zato prizadevajo, da bi jih čim več voznikov dosledno uporabljalo.
»Pri najhujših prometnih nesrečah namreč vedno znova ugotavljamo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki v vozilu pasove dosledneje uporabljali. Varnostni pas vam lahko reši življenje, zato se v vozilu vedno pripnite,« so še poudarili.