Z državnimi štipendijami olajšajo šolanje dijakom in študentom iz socialno šibkejših družin. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Z državnimi štipendijami olajšajo šolanje dijakom in študentom iz socialno šibkejših družin. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Več vrst štipendij
Dijaki in študenti imajo možnost pridobiti različne vrste štipendij, tudi za deficitarne poklice.
Na voljo je devet različnih vrst štipendij, namen katerih je spodbujanje izobraževanja in pridobivanje višje ravni izobrazbe ter tudi izboljševanje zaposljivosti mladih, poudarjajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Z državnimi štipendijami olajšajo šolanje dijakom in študentom iz socialno šibkejših družin, z Zoisovimi štipendijami prispevajo k šolanju nadarjenih, s štipendijami Ad futura pripomorejo k izobraževanju mladih v tujini, s sofinanciranjem kadrovskih štipendij pa spodbujajo delodajalce k načrtovanju in pridobivanju potrebnega kadra, so pojasnili na ministrstvu in dodali, da posebno pozornost namenjajo poklicem, kjer primanjkuje kadrov, čemur so namenjene štipendije za deficitarne poklice. Javni štipendijski, razvojni in preživninski sklad je v začetku februarja že objavil razpis za deficitarne poklice za prihodnje šolsko leto. Razpis je vreden slabih 4,5 milijona evrov, vloge pa bo mogoče oddati od 1. avgusta do vključno 30. septembra.
Pridobiti je mogoče še štipendije za področje socialnega varstva, ki so namenjene spodbujanju izobraževanja mladih za pridobitev izobrazbe socialni delavec. S štipendijami za področje vzgoje in izobraževanja mlade spodbujajo k študiju v pedagoških študijskih programih in zaposlovanju v slovenskem sistemu vzgoje in izobraževanja po končanem študiju. S štipendijami za Slovence v zamejstvu in po svetu pa krepijo njihovo povezanost z matično domovino in jim zagotavljajo možnost študija v Sloveniji, pojasnjujejo na ministrstvu.