Idejna zasnova regijske bolnišnice v Kranju; odločitev o končni podobi in vsebini bo sprejelo ministrstvo za zdravje. / Vir: MOK
Idejna zasnova regijske bolnišnice v Kranju; odločitev o končni podobi in vsebini bo sprejelo ministrstvo za zdravje. / Vir: MOK
Vlada: Bolnišnica bo v Kranju
Vlada je včeraj sklenila, da bo gorenjska regijska bolnišnica v Kranju. Odločitev vlade je edino smiselna, pravi kranjski župan Matjaž Rakovec.
Kranj – »Odločitev vlade je pravilna in edino smiselna. Tri gorenjske občine smo državi ponudile najboljše rešitve za širše dobro. Vlada je na koncu očitno prisluhnila našim argumentom, zdaj pa je čas, da se Gorenjci poenotimo in da naredimo vse, da to nujno potrebno bolnišnico tudi čim prej dobimo. V Kranju smo pripravljeni,« je ob včerajšnji odločitvi vlade, da bodo gorenjsko regijsko bolnišnico gradili v Kranju, povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.
»Zavedamo se, da Gorenjska nujno potrebuje novo bolnišnico, o tem seveda ni nobenega dvoma,« je po seji vlade dejal njen podpredsednik Matej Arčon. Svoji lokaciji za bolnišnico sta ponujali tudi občini Radovljica in Jesenice. Lani izdelana analiza primernosti lokacije bolnišnice je sicer pokazala, da jeseniška lokacija ne ustreza prostorskim pogojem, medtem ko sta ponujeni lokaciji v Kranju in Radovljici primerni, pri čemer pa so rahlo prednost pripisali radovljiški lokaciji.
Kot je povedal Arčon, je lanska analiza, ki je preverjala prednosti in slabosti lokacij Kranja in Radovljice, prisodila »minimalno prednost Radovljici«, a se je vlada za Kranj soglasno odločila ob upoštevanju gostejše koncentracije prebivalstva in tudi širšega vidika razvoja Kranja kot regijskega središča. Pri končni odločitvi je bila po ministrovih besedah zelo pomembna tudi pisna zaveza Občine Kranj in župana Matjaža Rakovca, da bo občina pravočasno izvedla vse potrebne dejavnosti za čimprejšnji začetek gradnje. »To vključuje tudi reševanje izzivov, ki so na tej lokaciji – arheološka izkopavanja, premik daljnovoda, odkup zemljišč in sprejetje prostorskega načrta,« je dejal Arčon.
»Novica nas ni presenetila. Ne nazadnje smo jo že dolgo čakali in pričakovali. Vladna izbira je logična. Odločitev o končni podobi in vsebini je seveda v rokah ministrstva za zdravje, prav tako odločitev o začetku gradnje. V Kranju si v dobro vseh Gorenjk in Gorenjcev seveda želimo, da bi bilo to čim prej,« ob tem dodaja župan Matjaž Rakovec.
Tudi v Kranju so znova v ospredje postavili središčno lego na Gorenjskem, gosto poseljenost in najboljše povezave, vključno z bližino avtoceste. Kot poudarjajo, je velik del zemljišč za potrebe gradnje bolnišnice na Zlatem polju že v lasti države ali občine, zasebni lastniki pa so zemljišča voljni prodati za potrebe bolnišnice. »Blizu lokacije bodo kmalu nov dom za starejše, nov zdravstveni center in nova stanovanja. S stališča varnosti ni nepomembno, da so v neposredni bližini gasilci, tudi vojašnica je blizu. V kranjskem srednješolskem centru bodo že letos začeli izobraževati kadre, ki jih bo potrebovala tudi bolnišnica,« so sporočili iz občine.
Lokacija v Kranju ima podporo večine gorenjskih občin in županov občin severnega dela ljubljanske regije od Kamnika do Medvod, so tudi spomnili. »Gorenjska bolnišnica bo hitro dostopna tudi temu delu prebivalstva in močno bo razbremenila ljubljanski univerzitetni klinični center,« je dodal Rakovec.
Na Gorenjskem biva več kot 210 tisoč ljudi, delež starejših od 65 let je velik, potrebe po zdravstvenih storitvah se povečujejo. Po prvotnih načrtih bi imela regijska bolnišnica v Kranju 600 postelj, na leto bi lahko hospitalizirala 35 tisoč ljudi in poskrbela za več kot 200 tisoč ambulantnih obravnav. Zaposlovala bo okoli 1400 ljudi.