V Društvu za zdravje naroda ne dvomijo, da bodo za razpis referenduma zbrali zahtevanih 40 tisoč podpisov. / Foto: Gorazd Kavčič
Ljubljana – Vlada je včeraj na dopisni seji sprejela mnenje glede predloga za začasno zadržanje izvrševanja Odloka o razpisu referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ki sta ga skupaj na ustavno sodišče vložila Mario Plešej in stranka Vesna. Vlada meni, da sta predloga za začasno zadržanje izvrševanja odloka neutemeljena. Posvetovalni referendum ne posega v ustavne pravice državljanov, prav tako ni mogoče utemeljiti škodljivih posledic, ki bi jih lahko povzročil, je ocenila.
Posvetovalni referendum je v slovenskem pravnem redu urejen z zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi. Gre za vrsto referenduma, ki omogoča državljanom, da izrazijo svoje mnenje o določenem vprašanju, vendar pa državni zbor na izid ni vezan. Posvetovalni referendum zato po mnenju vlade pojmovno ne more ustvarjati pravnih posledic. »V obravnavanem primeru ni podanih elementov, ki bi kazali na to, da bi razpis referenduma lahko povzročil kakršnekoli škodljive posledice. Državni zbor je s posvetovalnim referendumom zgolj postavil vprašanje državljanom, vendar bo dokončna odločitev o gradnji Jeka 2 sprejeta v obliki zakona,« navaja vlada.
Državni zbor je odlok o razpisu referenduma o Jek 2 sprejel 10. oktobra. Vesna je pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka vložila 14. oktobra zaradi zavajajočega referendumskega vprašanja, ki omejuje svobodno odločanje volivca.