Z novelo zakona bi se skupno trajanje nadomestila podaljšalo z dveh na tri leta. / Foto: Aleš Senožetnik

Z novelo zakona bi se skupno trajanje nadomestila podaljšalo z dveh na tri leta. / Foto: Aleš Senožetnik

Vlada za podaljšanje nadomestila

Z novelo interventnega zakona za odpravo posledic poplav je vlada predlagala podaljšanje prejemanja nadomestila za stroške bivanja v drugi stanovanjski enoti.

Ljubljana – Vlada je v torek sprejela predlog novele zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov avgusta 2023.

Vlada predlaga podaljšanje obstoječega ukrepa na področju stanovanj, in sicer glede prejemanja nadomestila za stroške bivanja v drugi stanovanjski enoti, za katero je zaprosilo največje število upravičencev. Predlog novele tako predvideva, da upravičenci do nadomestila za stroške bivanja v drugi stanovanjski enoti lahko zaprosijo za podaljšanje prejemanja nadomestila tudi več kot dvakrat. Skupno trajanje nadomestila pa bi se podaljšalo z dveh na tri leta. S tem bodo tudi upravičenci, ki so med prvimi vložili vloge, še naprej upravičeni do tega nadomestila.

»Upravičenci so se znašli v najrazličnejših situacijah – od že v poplavah popolnoma uničenih stanovanj do srednjeročno neuporabnih stanovanj zaradi ogroženosti objektov. Tako so tudi razlogi za pridobitev nadomestila dejansko bili izpolnjeni v različnih časovnih obdobjih (vse do prve polovice leta 2024), ko so se ugotovila vsa dejstva o ogroženosti objektov,« so pojasnili na pristojnem ministrstvu za javno upravo. To kažejo tudi podatki. Decembra 2023 je bilo takšnih upravičencev štirideset, oktobra lani pa 67.

»Ker so sanacije obstoječih objektov in gradnja nadomestitvenih objektov dolgotrajnejši postopki, ki se aktivno izvajajo, je treba ljudem, ki se jim prvotno stanovanje še sanira oziroma ponovno gradi, omogočiti pomoč države za kritje stroškov bivanja na drugem naslovu,« so na vladi obrazložili razlog za podaljšanje ukrepa.

Sredstva bodo zagotovili na proračunski postavki ministrstva za solidarno prihodnost. Predlog bo po skrajšanem postopku obravnaval državni zbor.