V stranki Vesna predlagajo razveljavitev odloka o razpisu referenduma Jek 2 in zadržanje odloka do končne odločitve ustavnega sodišča o njihovi pobudi. / Foto: Borut Živulović/Bobo
Zunajparlamentarna stranka Vesna – zelena stranka je v sredo vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške jedrske elektrarne (Jek 2), ki so ga državni poslanci s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejeli prejšnji teden. Po odloku bo posvetovalni referendum potekal 24. novembra, volivci pa se bodo opredeljevali do referendumskega vprašanja: »Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?« V stranki Vesna pravijo, da je takšno vprašanje zavajajoče in omejuje svobodno odločanje volivca, ker ta glede na vsebino vprašanja meni, da odloča o stabilni oskrbi z električno energijo, ne pa o projektu Jek 2. »Referendumsko vprašanje se tako zlorablja za gradnjo objekta. Stabilne oskrbe namreč ne more napovedati nihče,« je opozorila sopredsednica stranke Urška Zgojznik. Sopredsednik stranke Uroš Macerl pa je poudaril, da še vedno ni ključnih informacij o projektu. »Pred nami je izsiljen referendum, ki je zastavljen tako, da ne dopušča izbire in ne omogoča široke javne razprave o alternativah,« je dejal. Podporniki referenduma menijo drugače. Ob potrjevanju odloka o referendumu v državnem zboru je tako Teodor Uranič (Svoboda) dejal, da bo glas 'za' na referendumu pomenil jasen mandat tako investitorju kot vladi, da se intenzivno lotita priprave vseh potrebnih podlag, na katerih bo nato temeljila končna odločitev za projekt Jek 2. Predlagatelji referenduma so sicer poslanci Svobode, SDS, SD in NSi ter poslanca manjšin, med parlamentarnimi strankami pa mu nasprotujejo le v Levici, ker da je v tej fazi, ko ni na voljo ustreznih podatkov, preuranjen.
Po Anžetu Logarju, ki je prejšnji teden po 25 letih izstopil iz SDS in napovedal ustanovitev nove stranke, se je pred dnevi za izstop iz stranke, v kateri je bila dvajset let, pričakovano odločila tudi poslanka Eva Irgl, ki tako kot Logar sodi med soustanovitelje društva Platforma sodelovanja. Podoben korak mnogi pričakujejo tudi od poslanca Dejana Kaloha, ki je za STA dejal, da bo odločitev sprejel po sestanku z Logarjem. Vsi trije namreč letos niso želeli podpisati izjave o zvestobi SDS do konca mandata in so jih zato v poslanski skupini postavili »na hladno«. Logar je sicer napovedal, da bodo do konca leta ustanovili stranko politične širine, ker da slovenski prostor potrebuje politični tretji steber oziroma območje širšega sodelovanja. Predsednik SDS Janez Janša je o Logarjevi napovedi dejal, da se ustanavlja nova stranka, ki hoče zajedati v volilno telo SDS. Pri tem se je vprašal, ali je možnost predčasnih volitev že prihodnjo pomlad, glede na to, da je Logar znotraj stranke napovedoval, da bo stranko najavil pol leta pred naslednjimi volitvami.
Živahno je te dni tudi v januarja ustanovljeni stranki Glas upokojencev. Njen predsednik Pavel Rupar je namreč minuli petek na svojem Facebook profilu sporočil, da so iz stranke izključili dosedanjega podpredsednika Igorja Černogo, člana nadzornega odbora Suada Muslimovića in podpredsednika odbora Radovljica Janeza Walanda. Ob tem je navedel, so v stranki to storili »zaradi izrazito prikritega in podlega sovražnega delovanja v korist tistih, ki nas želijo uničiti in ukiniti«. Glede na objave na družbenih omrežjih izključeni člani Ruparja dolžijo, da naj bi na januarskem ustanovnem zasedanju stranke v svoj avtomobil odnesel škatlo s 5000 evri donacij za stranko, pri kasnejšem štetju pa naj bi bilo v škatli le 1700 evrov. Po pisanju portala Necenzurirano.si Ruparju očitajo tudi okoriščanje s strankinim denarjem ob organiziranem obisku v Bruslju. Nekdanji poslanec in tržiški župan vse očitke odločno zavrača in opozarja, da namen ni uničenje Pavla Ruparja, temveč ukiniti protestne shode (naslednji bo v začetku novembra v Mariboru) in prizadevanja za pokojnine, zdravstvo, prijetno starost. V strankini izjavi za javnost je Rupar še zapisal, da je nadzorni odbor pregledal poslovanje stranke in ugotovil, da je to skladno s statutom in zakonodajo. »Ni nikakršnih indicev, da bi predsednik zlorabil položaj,« tudi piše.
Vlada je na dopisni seji v načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila tudi nakup dveh namenskih helikopterjev za izvajanje nujne medicinske pomoči, ki jo bo v prihodnosti namesto Slovenske vojske začela izvajati policija. Za izvedbo nakupa so za leto 2024 zagotovili 7,9 milijona evrov. Izhodiščna vrednost projekta do konca leta 2027 je sicer določena pri 37,5 milijona evrov.