Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Planica, je posebej pohvalil celotno organizacijsko ekipo, ki šteje več kot 650 ljudi, in se ji zahvalil za vložen trud. / Foto: Peter Košenina
Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Planica, je posebej pohvalil celotno organizacijsko ekipo, ki šteje več kot 650 ljudi, in se ji zahvalil za vložen trud. / Foto: Peter Košenina
Vrnitev svetovnega rekorda v Planico nam pomeni vse
Organizatorji letošnjo Planico ocenjujejo kot zelo uspešno. »Je še prostor za dodatne izboljšave, zasledujemo pa politiko malih korakov do velikih ciljev,« poudarja Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Planica. Na Letalnico bratov Gorišek si želijo pripeljati tudi skakalke.
Rateče – »Planica se je zaključila na najboljši možni način – s svetovnim rekordom. Dvanajst mesecev smo trdo delali za to, da je bila Planica takšna, kot je. Žal nam je nekoliko zagodlo vreme. Več kot 64.600 obiskovalcev v štirih dneh je kljub vsemu številka, ki je v okviru pričakovanj. Zahvala vsem, ki so prišli in predvsem v soboto vztrajali kljub dežju. Če bi bilo vreme lepše, bi jih bilo zagotovo še nekaj tisoč več,« je po koncu tekmovalnega dela finala sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih na Letalnici bratov Gorišek povedal Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Planica.
Češnjo na torti so dali uspehi naših skakalcev. V ospredju je bil svetovni rekord Domna Prevca. »Ko sva se z Aljošo Dolharjem, vodjo tekmovanja, pogovarjala, kako je prišlo do tega, da smo letos svetovni rekord tako močno napovedovali, sem dejal, da se je očitno zgodila pozitivna karma. Glede na vremensko napoved smo vedeli, da so bile možnosti za to predvsem v nedeljo. K sreči se je zgodil in dosegel ga je Domen Prevc, prvi slovenski skakalec s svetovnim rekordom v Planici. To je še posebno priznanje, na katero smo neizmerno ponosni tudi planiški organizatorji. To je najboljša možna popotnica in motiv za naše delovanje za naprej,« je dejal. V nadaljevanju pogovora je dodal, da jim to, da se je svetovni rekord v Planici znova zgodil po dvajsetih letih, pomeni praktično vse. »Kljub temu da se pogovarjamo o povečavi Letalnice bratov Gorišek, smo ponovno dokazali, da je tudi na obstoječi možno razmišljati o rekordu. Seveda smo blizu maksimalni daljavi, tega ne skrivamo in to je treba priznati.« Priznavajo tudi, da si na Letalnico bratov Gorišek želijo pripeljati še skakalke. »Želja je, da bi bile tudi one del finala svetovnega pokala. Na istem tekmovanju jih želimo imeti vsaj v letu 2028, ko Planica gosti svetovno prvenstvo v poletih,« je poudaril.
Planica obiskovalce navdušuje kot dogodek. »In Planica že dolgo ni samo športni dogodek, je dogodek z veliko začetnico. Tu so še številne spremljevalne dejavnosti. Poleg glasbeno-zabavnega programa so bile letos tudi tri poslovne konference z eminentnimi imeni. To je vse tisto, kar privablja v Planico še dodatne množice, ki morda samo zaradi športa ne bi prišle. Je pa šport še vedno v ospredju, je rdeča nit tega tekmovanja in tako bo ostalo. Skakalci so glavni junaki, dogodke pa delamo za gledalce, zato tudi vse izboljšave, da je tudi izkušnja gledalcev, ki pridejo v živo spremljat svoje skakalne junake, čim boljša. Le tako verjamemo, da se bodo radi vračali tudi naslednja leta. Je še prostor za nadgradnjo, zasledujemo pa politiko malih korakov do velikih ciljev. Velik poudarek je tudi na trajnostnih vsebinah,« meni Šušteršič.
Organizatorji zasledujejo cilj, da je Planica uspešna tudi finančno. »Vedno je načrtovano, da v Planici ustvarjamo presežek. Ne nazadnje kot Smučarska zveza Slovenije organiziramo in izvajamo dogodke svetovnih pokalov in svetovnih prvenstev zato, da zagotavljamo določena sredstva za delo reprezentanc, za vložke nazaj športu, športnikom, zato ni odveč še enkrat poudariti, da nakup vstopnice pomeni tudi pomoč slovenskemu športu. To mantro ves čas ponavljamo in se trudimo, da je razumljena čim širše. Cene vstopnic že nekaj let ostajajo enake, da omogočamo čim širšemu krogu ljudi, da si pridejo pogledat to tekmovanje,« je bil jasen Šušteršič.
V organizacijo Planice je vpetih več kot 650 ljudi in na to ekipo so zelo ponosni. In če je Planica za nas zaključena, za organizatorje še zdaleč ne. »Ko se zaključi ena Planica, se že začnejo izvajati aktivnosti za novo,« je zaključil Šušteršič.