Panoramski pogled s Kačjega hriba na mesto Vuhan, skozenj teče reka Jangce, najdaljša v Aziji in tretja najdaljša na svetu. / Foto: Wikipedija

Panoramski pogled s Kačjega hriba na mesto Vuhan, skozenj teče reka Jangce, najdaljša v Aziji in tretja najdaljša na svetu. / Foto: Wikipedija

Vuhan, pet let pozneje

Čeprav ima 13 milijonov prebivalcev, je bilo ime kitajskega mesta Vuhan do leta 2020 nepoznano.
Tega leta pa je mesto z veliko nogo stopilo v svetovno zgodovino – kot domnevno rojstno mesto novega koronavirusa …

Vuhan, januarja 2025

Vuhanske tržnice, kjer naj bi se vse skupaj začelo, ni več. »Območje tržnice Huanan, na katerem naj bi koronavirus z živih živali preskočil na človeka in začel svetovno pandemijo, je neprodušno zaprto z visokimi modrimi ogradami. Po zunanjem območju tržnice, ki stoji v skoraj bleščeče urejenem mestnem središču, blizu osrednje železniške postaje, smo se sprehodili v družbi domačinke Džu. Ulica, na kateri je delovala tržnica, je sicer odprta in zelo prometna. Opaziti je bilo nekaj varnostnikov, nameščene so številne kamere, a tako je tudi povsod drugod po mestu. Tržnica je nekoč delovala na obeh straneh ulice. Zgornji oziroma podaljšani del enega izmed krakov je sicer še vedno odprt, a tam že leta prodajajo očala, torej niso imeli stika z delom tržnice, na katerem so ponujali hrano in domnevno tudi žive živali. Živilska tržnica zdaj deluje v kar 40 minut oddaljeni četrti. Kaj se bo zgodilo z zgradbama v središču mesta, se ne ve. Je pa zanimivo, da je v sosednji, takoj zraven z modrimi ogradami zabarikadirane tržnice, vrtec. Življenje torej teče naprej in vsaj v pogovorih s prišleki se v Vuhanu neradi vračajo k spominom na izbruh koronavirusa v njihovem mestu. Ni jim prijetno, da so znani samo zaradi covida, in se ne želijo pogovarjati o tem težavnem obdobju. Po uradnih statistikah kitajskih oblasti je v prvih treh mesecih popolnega zaprtja mesta, do konca aprila 2020, za posledicami koronavirusa umrlo 3869 prebivalk in prebivalcev Vuhana. Glede na to, da ima to velemesto kar 13 milijonov prebivalcev, in glede na širjenje in posledice bolezni drugod po svetu, je dvom o uradni statistiki vsekakor upravičen. Želeli smo na primer obiskati tudi največje pokopališče v mestu, na katerem med pandemijo kar nekaj tednov niso dovolili pogrebov, a sta nas sicer prijazna varnostnika na vhodu ustavila. Zakaj ne smemo vstopiti, nista pojasnila. Resnične in simbolične podobe Vuhana s tržnico Huanan, ki so v začetku leta 2020 preplavile svet, so zdaj varno skrite za ogradami in pod preventivnim samonadzorom nad pretiranim zanimanjem in spominjanjem, kaj se je pred petimi leti zares zgodilo.«

Skrivnostni profesor

Profesor George Fu Gao je vodilni kitajski virolog. Že v začetku januarja 2020 je skupaj s kolegi obiskal kraj izvirnega greha – tržnico v Vuhanu. Preberimo nekaj odlomkov iz njegove pripovedi. »Veliko smo potovali od Pekinga do Vuhana, saj smo želeli ugotoviti izvor in vzroke bolezni. V Vuhanu smo jemali vzorce in pospešeno izvajali sekvenciranje. Na podlagi zbranih vzorcev obolelih smo lahko ugotovili, da gre za virus, ki je bil do takrat neznan. Jasno je bilo, da je iz skupine koronavirusov, a v taki obliki smo ga videli prvič. Novi koronavirus je bil podoben prejšnjim, a hkrati drugačen. Izolirali smo ga in po trdem delu ugotovili, da gre res za novo, nevarno obliko. /…/ Javnost je bila opozorjena. Naša vlada se je tako 23. januarja 2020 odločila za popolno zaprtje celotnega mesta Vuhan. Vse skupaj je bilo nujno, a tudi nenavadno, čeprav je za nas, profesionalce, tako ukrepanje popolnoma normalno. Tudi ko je prišel izbruh sarsa, smo sprožili enake mehanizme, ko smo ugotovili izvor virusa. Takrat so ukrepi takoj začeli veljati, sars se ni razširil, žal pa je bilo s covidom-19 drugače. Ta koronavirus imam za zelo 'pametnega', vedel je, kako se izogniti pastem, prerasel je v pandemijo. /…/ Izvor virusa je zelo težko določiti. Nimamo odgovora. Zbrali smo vzorce s tržnice v Vuhanu, s katere naj bi izviral. Na podlagi zbranih raziskav in dosegljivih podatkov ne moremo sklepati, da se je virus razširil prav s te tržnice.« Vsi gornji navedki so iz radijske oddaje, ki sta jo za Val 202 pripravila novinarja Luka Hvalc in Maj Valerij. In se po pripovedi kitajskega profesorja vprašala: »Toda od kod je /ta virus/ potem prišel? Vendarle se je najprej začel širiti po Vuhanu? Profesor Gao je na kratko povedal, da gre za znanstveno vprašanje, na katero še nimajo odgovora. Domnev o teoriji, da bi koronavirus lahko ušel iz laboratorija, ni omenil. Morda pa nekoč pomaga odgovore poiskati umetna inteligenca, je skrivnostno končal pogovor.« (Vir: MMC RTV SLO)

Ta pandemija ni bila zadnja

Kakorkoli že, gotovo je, da pandemija koronavirusne bolezni covid-19 ni bila zadnja. Grožnja novih pandemij visi nad človeštvom kot Damoklejev meč. Poleg drugih groženj: aktualnih in novih vojn, podnebne krize, migracijskih pritiskov, pandemije norih politikov in ultrabogatašev … Slednji so morda še najhujši.