Z Alexandrovo tehniko lahko izboljšamo držo. Na fotografiji je Žiga Repanšek med lekcijo. / Foto: Aleš Senožetnik
Z Alexandrovo tehniko v ravnovesju
Sodoben način življenja s preveč sedenja in premalo gibanja marsikomu lahko povzroči težave in bolečine v hrbtenici. Ena od metod, ki jih pomaga odpravljati, je Alexandrova tehnika.
Verjetno malokdo ve, kaj je Alexandrova tehnika, saj pri nas še ni tako znana. Kamničan Žiga Repanšek, učitelj športne vzgoje na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra, pravi, da ne gre za čudežno paličico, ki bi nam takoj olajšala težave. Ne gre za zdravljenje, temveč za izobraževalni proces, v katerem učitelj učencu pokaže pot do sprememb navad, načina gibanja ali sedenja.
Tehnika je dobila ime po Fredericku Matthiasu Alexandru, recitatorju Shakespearovih del iz Tasmanije, ki jo je razvijal konec 19. stoletja, po tem, ko je začel izgubljati glas. Čeprav je lahko koristna tudi pri odpravljanju psiholoških težav, pa jo danes največ uporabljajo prav za odpravljanje bolečin v hrbtenici in sklepih. Gre za neke vrste čuječnost, ki pa nam poleg odkrivanja težav pomaga najti pot do spremembe.
»Če telo uporabljamo napačno, ga silimo v napačne položaje in to ponavljamo iz dneva v dan leta in leta, je samo vprašanje časa, kdaj nas bo kaj začelo boleti. Z Alexandrovo tehniko se naučimo zavedati napačne drže in gibov, prepoznavati svoje navade in jih zavestno popravljati,« pravi Repanšek, ki dodaja, da zato ni splošnih pravil, saj je vsak človek zgodba zase. Veliki večini pa nam je skupno to, da imamo povečan mišični tonus, ki je posledica sodobnega načina življenja, ki nas sili v sedeče ali stoječe položaje. »Alexandrova tehnika je zelo neinvazivna, saj zgolj z nežnimi dotiki, premiki in rotacijami ugotovimo, kje so težave in kako jih odpraviti,« še pojasnjuje Repanšek, ki dodaja, da gre za celostno obravnavo človeka, saj telo obravnava kot psihofizično celoto.
Sogovornik se je s tehniko spoznal po več letih kroničnih težav s hrbtom, ki so nazadnje pripeljale do hernije diska in operacije, ko mu je prav Alexandrova tehnika pomagala znova zaživeti življenje brez bolečin. »Alexandrova tehnika mi je pokazala možnost bolj tankočutnega zaznavanja samega sebe, da danes spet lahko tečem, kolesarim in živim normalno življenje,« pravi Repanšek, ki je začel svoje znanje širiti tudi na druge, ki bi jim ta tehnika lahko olajšala težave. Izobražuje se tudi pri Richardu Brennanu, ki je eden od vodilnih strokovnjakov na tem področju, opravil pa je tudi strokovni pregled in napisal predgovor k slovenskemu izvodu njegove knjige Znova v ravnovesju, ki je lani izšla pri založbi Primus. Repanšek, ki sicer ponuja tudi individualne lekcije, pa je pred časom pri nas pripravil tudi delavnico z Brennanom, konec avgusta pa je v Samostanu Mekinje organiziral tudi mednarodno konvencijo učiteljev Alexandrove tehnike, na kateri so brezplačne lekcije organizirali tudi za obiskovalce.