Kustosinja V Narodni galeriji Slovenije Tea Černe je osebam z Downovim sindromom na zanimiv način približala pet predmetov, tudi piščal. / Foto: Maja Bertoncelj

Kustosinja V Narodnem muzeju Slovenije Tea Černe je osebam z Downovim sindromom na zanimiv način približala pet predmetov, tudi piščal. / Foto: Maja Bertoncelj

Z osebami s posebnimi potrebami v muzej

Na slovenski kulturni praznik so bile kulturne ustanove dobro obiskane. Trudijo se kulturno dediščino približati čim širšemu krogu ljudi. Tako je tudi v Narodnem muzeju Slovenije, kjer posebno skrb namenjajo obiskovalcem z različnimi posebnimi potrebami. Na Prešernov dan smo se pridružili skupini Društva za Downov sindrom Slovenija.

»Ena od možnosti ob današnjem kulturnem prazniku je tudi obisk galerij, muzejev, skratka različnih kulturnih ustanov. Zelo pomembno je, da se vključujejo vsi. Vesela sem, da imajo v Narodnem muzeju Slovenije kustosinjo, ki obisk posebej prilagodi prav našim osebam. Menim, da morajo biti vključeni vsepovsod in tudi oni razumejo, da je kultura del našega življenja. Zato smo se odločili, da naše člane za kulturni praznik povabimo v muzej. Z odzivom smo zadovoljni. Prišli so z različnih koncev Slovenije,« je povedala dr. Valerija Bužan, predsednica Društva Downov sindrom Slovenija.

Prilagojeno vodstvo po stalni razstavi Zgodbe s stičišča svetov je bilo zelo zanimivo za vse, tako za osebe z Downovim sindromom kot za njihove spremljevalce. Kustosinja Tea Černe, ki vodi skupine oseb s posebnimi potrebami, je na malce drugačen način predstavila pet izbranih predmetov. Kot je dejala, je scenarij po vodstvu pregledan in usklajen s strokovnjaki iz Društva za Downov sindrom Slovenija. »Vodenje skupin oseb s posebnimi potrebami je poseben izziv, ki zahteva priprave. Kulturno dediščino želimo približati različni populaciji in različni ljudje imajo različna zanimanja. Skušamo pripraviti nekaj takšnega, da si bodo zapomnili in cenili dediščino, ki jo imamo. Ne glede na oviranost je prav, da jo vsi poznamo. Danes so najprej spoznali neandertalčevo piščal, najstarejše glasbilo na svetu, ki je svetovna zanimivost. Predstavila sem jim eno najlepše ohranjenih in izdelanih situl na svetu – situlo z Vač, katere podobe so tudi na naši osebni izkaznici in potnem listu. Tretji predmet so bile punčke iz slonovine iz Antike, stare 1900 let. So izjemna muzejska redkost. Zelo zanimiv jim je bil viteški meč. Ob tem so izvedeli nekaj novega o vitezih. Za konec je bila predstavljena še ena znamenitost: Emonski meščan, imenovan tudi Emonec, kip, ki je prav tako izjemna redkost. Večkrat se je že zgodilo, da so prišli tuji turisti, ki potujejo po svetu tudi z namenom obiska muzejev in spoznavajo različne kulture, in me vprašali, kako se je ta kip ohranil, da je to pravi čudež. Ustreza trem kriterijem: je iz brona, stal je na stebru in je posvečen civilni osebi. Preden smo se poslovili, so udeleženci dobili tudi darilo: star recept za pripravo jedi,« je po koncu vodstva pojasnila kustosinja Tea Černe. Pet izbranih predmetov je predstavila prek različnih kanalov, tako da so si lahko osebe z Downovim sindromom zapomnile čim več. »Udeleženci zelo radi sodelujejo. Poskušamo jim čim bolj približati predmete in se jih dotakniti z zgodbo, ki jo ob tem povemo,« je dodala.

V sklopu programa Muzejski obiski vodstva po razstavi za osebe s posebnimi potrebami omogočajo celo leto. Prilagojena so za slepe in slabovidne, gluhe in naglušne, osebe z motnjami v duševnem razvoju, osebe z motnjami avtističnega spektra in osebe z motnjo zmanjšane kognitivne sposobnosti, na primer obolele za demenco. Zanje so pripravili poseben program, s katerim gostujejo po domovih za starejše.