Na kranjskem sodišču so opravili še predobravnavni narok za Davida Trivića, soobtoženega za umor Milana Seršena iz Stražišča pri Kranju. / Foto: Tina Dokl
Z žrtvijo bila dobra prijatelja
Na kranjskem okrožnem sodišču so v četrtek opravili še predobravnavni narok za Davida Trivića, ki naj bi v sostorilstvu z Andražem Skrinjarjem junija lani umoril 58-letnega Milana Seršena iz Stražišča pri Kranju. Krivdo je tako kot predhodno že soobtoženi Skrinjal zanikal.
Kranj – Kot izhaja iz obtožnice, naj bi 34-letni David Trivić iz Cerkelj na Gorenjskem in 27-letni Andraž Skrinjar z Bleda 7. junija lani v delavnici gospodarskega poslopja v Stražišču pri Kranju na zahrbten in grozovit način ter iz koristoljubja umorila Milana Seršena. Kaznivo dejanje naj bi zagrešila v sostorilstvu, in sicer naj bi eden od njiju žrtvi povzročal smrtne poškodbe, drugi pa naj bi to dopuščal in s tem soglašal skladno z njunim skupnim namenom.
Obdolženi Trivić, enako kot Skrinjar, ki se je o krivdi na kranjskem okrožnem sodišču izrekel že teden dni prej, krivde za očitano kaznivo dejanje ni priznal. »Veliko stvari v obtožnici drži, ne drži pa, da je bilo to organizirano, niti ga nisem jaz udaril. Drži tudi, da sva bila z Milanom dobra prijatelja in sva skupaj popivala,« je dejal David Trivić, po poklicu avtomehanik, ki je bil na predobravnavnem naroku prisoten po video konferenci.
Žrtev in obdolženca, ki so bili nekdanji sodelavci, naj bi popivali in se ob tem povsem mirno pogovarjali tudi kritičnega dne. Trivić in Skrinjar naj bi izkoristila oškodovančevo opito stanje, ko ni bil zmožen obrambe ali upiranja, in storila, kot je dejala državna tožilka Nadja Gasser, nameravano kaznivo dejanje.
Eden od obdolženih naj bi v navzočnosti drugega žrtev napadel, ko je bila ta s hrbtom obrnjena proti njima. S kladivom naj bi ga najprej udaril po tilniku, nato pa še najmanj desetkrat po glavi, nakar naj bi ga še z olfa nožem prerezal po vratu. Ko je bil oškodovanec že močno okrvavljen, naj bi mu eden od njiju čez glavo poveznil polivinilasto vrečko in jo z vrvjo močno zavezal okoli vratu. »Žrtev se je začela dušiti in dokončno umrla zaradi zadušitve,« je dejala tožilka. Obdolžena naj bi truplo skupaj naložila v prtljažnik osebnega vozila in ga odpeljala na območje Jelovice, kjer naj bi ga odvrgla v gozdu.
Motiv za dejanje je bil po besedah tožilke koristoljubne narave, saj naj bi se obdolženca želela materialno okoristiti. Trivić naj bi se tako izognil vračilu dolga v višini dobrih 14.500 evrov, ki naj bi ga imel do žrtve. Poleg tega naj bi si oba hotela prilastiti denar, za katerega sta vedela, da ga ima oškodovanec običajno pri sebi v večjih količinah. To naj bi, kot je dejala tožilka, po izvedenem umoru tudi storila, saj naj bi iz oškodovančeve denarnice, ki je bila v njegovem vozilu, vzela 500 evrov in si jih razdelila. Vzela pa naj bi tudi ključe njegovega vozila in hiše ter plastične kovčke z več kosi orodja.
Državna tožilka kaznovalnega predloga za obdolženega Trivića v primeru priznanja krivde ni podala. Je pa predlagala zaslišanje dveh novih prič, ki naj bi spregovorili o Trivićevi prezadolženosti. Ena od njiju naj bi mu nekaj mesecev pred očitanim kaznivim dejanjem posodila denar, ki pa ji ga Trivić ni vrnil, je dodala tožilka.
Glede očitane prezadolženosti in Trivićeve osebnosti bi na sodišču lahko pojasnjeval tudi njegov nekdanji sodelavec, ki ga je kot pričo predlagala Trivićeva zagovornica Brigita Žvan. Poleg tega je predlagala še zaslišanje psihologa in izvedenca psihiatrije glede obdolženčevega duševnega stanja, ter Trivićeve žene, s katero sta v ločitvenem postopku. »Žena bo povedala o ravnanju Skrinjarja neposredno po pridržanju obdolženega Trivića,« je navedla.
Zagovornica je še povedala, da se je njen klient Skrinjarja bal, saj je vedel, česa vse je sposoben, »glede na to, da mu je na dveh njegovih vozilih odvijačil kolesa«. Odvetnica je v zvezi s tem predlagala tudi zaslišanje avtomehanika. Predlagala je tudi poizvedbo pri Zvezi tabornikov Slovenije o Skrinjarjevi udeležbi pri tabornikih, s čimer želi obramba dokazati, da je znal le Skrinjar izdelati vozel, s katerim je bil oškodovani na koncu zadavljen.
Glavna obravnava se bo z zagovorom obdolženih in zaslišanjem sodnih izvedencev ter prvih prič začela 4. marca ter se nadaljevala predvidoma 10., 18. in 25. marca. Na njej bosta obdolžena, ki sta v priporu, po vztrajanju sodnice Nine Prosen fizično prisotna v sodni dvorani. V zadevi bo sodil senat, saj se obdolženi Andraž Skrinjar tej pravici ni odpovedal.