Na Poljani pri Prevaljah so izvedli prvo načrtovano rušenje objekta po ujmi avgusta 2023. / Foto: Nebojša Tejić/STA
Na Poljani pri Prevaljah so izvedli prvo načrtovano rušenje objekta po ujmi avgusta 2023. / Foto: Nebojša Tejić/STA
Za rušiti pet objektov
Izmed 289 objektov, ki so zaradi posledic poplav in plazov po ujmi avgusta 2023 trenutno uvrščeni na seznam za odstranitev in za katere je vlada že sprejela sklep, jih je pet na območju širše Gorenjske.
Kamnik – Na Poljani pri Prevaljah so v začetku marca izvedli prvo načrtovano rušenje objekta po ujmi avgusta 2023. Na seznamu za odstranitev je trenutno 289 objektov, ki so strokovno ocenjeni kot neprimerni za bivanje oziroma so na ogroženih območjih, pri čemer je vlada zanje doslej obravnavala in sprejela osem sklepov. Po navedbah Službe za obnovo po poplavah in plazovih je ta čas v medresorski obravnavi sklep za štirideset objektov, v javni razgrnitvi pa je osnutek sklepa, ki se nanaša na štiri objekte. Nekaj objektov je še v strokovni presoji, končni seznam pa bo verjetno zajemal okoli 350 objektov.
Od navedenih 289 objektov, za katere je vlada že sprejela sklep, jih je pet na Gorenjskem, in sicer eden v občini Medvode, dva v občini Kamnik in dva v občini Gorenja vas - Poljane. Kot so pojasnili v Službi za obnovo po poplavah in plazovih, je bila z lastnikoma dveh objektov na Gorenjskem že podpisana pogodba in jim izplačana odškodnina. »DSU pa je že opravil primopredajo enega od objektov,« so dejali in dodali, da se terminski načrti za odstranitev teh objektov pripravljajo v skladu s primopredajo objektov s strani DSU. »Objekti, ki so že prevzeti, in tisti, ki še bodo, bodo odstranjeni čim prej po njihovem prevzemu.«
Naloge odkupovanja in rušitve ogroženih in poškodovanih objektov v poplavah je DSU, Družba za svetovanje in upravljanje, prevzel lani jeseni. Kot je ob rušenju prvega objekta povedal glavni direktor družbe Mitja Križaj, so za ta namen v zadnjem obdobju izvedli dokaj zahtevno javnonaročniško vzpostavitev dinamičnega nabavnega sistema, v katerem je 17 potencialnih izvajalcev za rušitve objektov, ki še sledijo.
Do tega dne je DSU prevzel 17 objektov za rušitev, podpisali so 181 pogodb za odkupe objektov, za 19 objektov pa so v teku postopki podpisovanja. Skupno je bilo do tedaj 138 pogodb že posredovanih ministrstvu za naravne vire in prostor v izplačilo v skupni vrednosti približno 41 milijonov evrov, je še nanizal Križaj.
Vodja vladne službe Boštjan Šefic je ob začetku zadnje faze reševanja prebivalcev ogroženih območij vnovič poudaril, da gre pri vseh postopkih za obsežne aktivnosti in izjemno zahteven proces. »Ne le s tehničnega ali postopkovnega vidika, ampak gre tudi za zelo zahtevno obdobje za same ljudi, ki so vključeni v to in ki se bodo morali preseliti. Zato veliko energije vlagamo v pogovore, v dobro izpeljane postopke, v katerih poskušamo maksimalno pojasniti razloge in način izvedbe teh aktivnosti,« je dejal Šefic.
Po odstranitvi objektov bo območje sanirano in čim bolj prilagojeno naravnemu stanju. Na teh lokacijah ponovna gradnja ne bo dovoljena, zemljišča pa bodo predana v upravljanje Direkciji Republike Slovenije za vode in namenjena izključno protipoplavnim ukrepom.