Srečanje županov, gospodarstvenikov in razvojnikov z Matjažem Hanom in dr. Aleksandrom Jevškom - Gorenjska ima potencial / Foto: Primož Pičulin

Mestna občina Kranj in Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj sta v Kranju organizirali dogodek Gorenjska ima potencial. / Foto: Primož Pičulin

Za skladen regionalni razvoj

Na srečanju z naslovom Gorenjska ima potencial so gorenjski župani, gospodarstveniki ter predstavniki drugih organizacij razpravljali z ministroma Matjažem Hanom in Aleksandrom Jevškom.

Kranj – Na Gorenjskem se stopnja delovne aktivnosti povečuje in je z dobrimi 71 odstotki višja od slovenskega povprečja, je v uvodu pojasnil kranjski župan Matjaž Rakovec, ki je gostil in vodil dogodek, na katerem so minuli četrtek v Kranju go­stili ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana ter za kohezijo in regionalni razvoj Aleksandra Jevška. Srečanje je bilo osredotočeno na izzive Gorenjske na področju skladnega regionalnega razvoja, razpisov in spodbud za gospodarstvo, dotaknili pa so se tudi zelenega prehoda in pomanjkanja kadrov. »Naša regija se lahko pohvali z najnižjo stopnjo brezposelnosti v Sloveniji, vendar pa se srečujemo s težavo velikega števila dnevnih migracij,« je poudaril Rakovec. Medtem ko je bilo lani na Gorenjskem slabih 95 tisoč delovno aktivnih prebivalcev, je bilo delovnih mest nekaj več kot 81 tisoč, slabih 30 odstotkov prebivalcev pa je odhajalo na delo v druge regije.

Četudi trenutni statistični podatki za Slovenijo kaže­jo spodbudno sliko, je po mnenju gospodarskega mi­nis­tra Matjaža Hana potre­bna previdnost, saj se evrop­ska avtomobilska industrija spopada z resnimi težavami. »Dokler bomo nekatere zgodbe vodili ideološko, in ne realno, bomo imeli težave in te statistike se nam lahko hitro porušijo,« je opozoril Han. Za prihodnji gospodarski razvoj Evrope bosta poleg zelenega prehoda po njegovem mnenju ključna tudi socialna dimenzija in povečanje sredstev za tehnološko prenovo podjetij. »Pred kratkim smo na našem ministrstvu pripravili akcijski načrt za konkurenčnost gospodarstva, saj je treba več investirati v znanost in tehnologijo,« je dodal.

Napovedal je še, da bo ministrstvo v prihodnjih letih na področju vlaganja v znanost in tehnologijo prek razpisov razdelilo štiristo milijonov evrov, več deset milijonov bo šlo v športno infrastrukturo občin, sto milijonov v štirih letih pa tudi za vzpostavitev nacionalnih športnih centrov.

Več za konkurenčnost gospodarstva

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je predstavil spremembe zakona o skladnem regionalnem razvoju ter poudaril pomen učinkovite uporabe kohezijskih sredstev. »Ministrstvo je skrbnik 3,2 milijarde evrov kohezijskih sredstev v finančni perspektivi 2021–2027, ki se v okviru razpisov usmerjajo v regionalna okolja,« je povedal Jevšek in dodal, da že načrtujejo aktivnosti za naslednjo finančno perspektivo 2028–2034. »Postavlja se vprašanje, ali Slovenija še potrebuje dve kohezijski regiji in kako oblikovati model pogajanj z Evropsko unijo, da bi pridobili čim več sredstev, čeprav je dejstvo, da jih bomo v prihodnjem obdobju prejeli manj,« je dejal Jevšek. Ob tem je prepričan, da mora Slovenija kohezijski denar namesto v kanalizacijo, vodovode in kolesarske poti nameniti v povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

Podpora manj razvitim regijam

Pojasnil je še, da spremembe zakona predvidevajo pomembne rešitve na področju skladnega regionalnega razvoja, ki bodo dale regijam večjo moč. »Nekatere od dvanajstih razvojnih regij v Sloveniji napredujejo hitreje kot druge, medtem ko nekatere zaostajajo za osrednjeslovensko regijo. Prav tem je treba nameniti dodatno podporo, da bi pospešile svoj razvoj in dosegle večjo razvitost. S tem bi ublažili težave, povezane s centralizacijo, demografskimi izzivi ter razmerami na obmejnih območjih,« je opozoril Jevšek. Ob robu srečanja je kranjski župan Matjaž Rakovec še poudaril, da so tovrstna srečanja pomembna za lokalne skupnosti, razvojne agencije in gospodarstvo. »To je priložnost, da pridobimo informacije, kakšni razpisi se pripravljajo, kakšne bodo spremembe zakona o skladnem regionalnem razvoju, kaj nas čaka na področju evropskih sredstev in kako jih kar najbolje črpati. Poleg tega lahko izmenjamo poglede ter odkrito spregovorimo o težavah in željah. Zavedati se moramo, da se kriza širi po Evropi, a Gorenjci moramo biti nanjo pripravljeni, da jo pričakamo v dobri formi in jo uspešno prebrodimo,« je sklenil Rakovec.

Regijski center mobilnosti Gorenjska

Pred srečanjem z ministroma je zasedal Svet gorenjske regije, ki je potrdil Program dela Regionalne razvojne agencije Gorenjske za leto 2025 in se seznanil z akcijskim načrtom ukrepov na področju energetske infrastrukture za trajnostni prehod Gorenjske do leta 2030, ki so ga pripravili v Elektru Gorenjska. Sledila je še skupna seja Sveta gorenjske regije in Razvojnega sveta gorenjske regije, kjer so med drugim predstavili že predhodno potrjen projekt Regijski center mobilnosti Gorenjska in podali informacijo o napredku pri pripravi prve generacije regionalnih prostorskih planov.