Da se težava onesnaženja Save Bohinjke s fekalijami širi že več mesecev in resno ogroža ekološko stanje Bleda, opozarjajo predstavniki Vesne. / Foto: Vesna – zelena stranka
Za zaščito Save Bohinjke in Bleda
Pozivom k ukrepanju za zaščito Save Bohinjke in Bleda so se poleg Društva za varstvo okolja Bled in civilne iniciative Reši sotočje pridružili še predstavniki zunajparlamentarne stranke Vesna – zelena stranka.
Bled, Ljubljana – Predstavniki Društva za varstvo okolja Bled in civilne iniciative Reši sotočje so že leta 2020 pristojne službe opozorili na problem suhe struge Bohinjke pod Cajhnovim jezom, dve leti zatem pa še na onesnaženje Save Bohinjke. »Leta 2021 je takratno ministrstvo za okolje in prostor pripravilo študijo, predvsem za jezero, in ustanovilo delovno skupino, ki se je zadnjič sestala marca 2023. Od takrat dalje se ni premaknilo nič,« poudarjajo Miha Žvan iz omenjenega društva in Jana Kolman ter Dare Vidic iz omenjene civilne iniciative.
Na nedavnem srečanju so problematiko predstavili predstavnikom stranke Vesna, kjer so spregovorili tudi o vzrokih onesnaženja. »Kljub jasni identifikaciji teh vzrokov ostaja občutek, da se odgovornost za rešitev prelaga z občine na državo in obratno, kar dodatno obremenjuje civilne iniciative, neprofitna društva in lokalne prebivalce,« so dejali v stranki Vesna.
Opozorili so, da je dogajanje močno povezano tudi z ekološkim stanjem Blejskega jezera, saj onesnaženje negativno vpliva na naravno in turistično podobo območja. »Jasno je, da zaradi številnih prepletenih pristojnosti reševanje problema presega zmogljivosti lokalne skupnosti in zahteva usklajeno delovanje več državnih institucij.«
Zaskrbljenost po njihovem mnenju vzbujata tudi privatizacija in degradacija območja sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke, saj namerava, kot pravijo, zasebni investitor na tem območju graditi rekreacijsko-turistični center. »Sotočje Sav kot eden najdragocenejših naravnih simbolov povezovanja v slovenskem prostoru ne sme postati predmet uničenja zaradi zasebnih interesov,« so odločni v Vesni.
Ob tem pozivajo ministrstvo za naravne vire in prostor, Agencijo RS za okolje, Direkcijo RS za vode ter Inšpektorat za naravne vire in prostor, da obudijo delovno skupino za spremljanje izvajanja nalog iz Sporazuma o skupnem upravljanju Blejskega jezera in iz Načrta aktivnosti za zmanjševanje vpliva obremenitev na kakovost vode v Blejskem jezeru, obenem pa začnejo iskati učinkovite rešitve za onesnaženje Save Bohinjke. »Občini Bled in drugim prizadetim občinam je treba nujno zagotoviti podporo pri sanaciji ekološko nevzdržnega stanja, saj se bodo težave onesnaženja, če ne bo pravočasnih ukrepov, le še stopnjevale,« so še zapisali v sporočilu za javnost.