Rezultati nadzora ob začetku šole
Premier Robert Golob je članom ekip za podporo gašenju iz zraka in Slovenske vojske, ki so sodelovali v gašenju požarov v naravi, v zahvalo izročil spominske kovance. / Foto: Tina Dokl
Zahvala sodelujočim pri gašenju iz zraka
Premier Robert Golob v funkciji ministra za obrambo se je članom ekip za podporo gašenju iz zraka in helikopterjev Slovenske vojske zahvalil za opravljeno delo v letošnji požarni sezoni. Z air tractorji in helikopterji so skupno na požarišča v Sloveniji in Severni Makedoniji odvrgli več kot 1,5 milijona litrov vode.
Zgornji Brnik – Letošnje leto je bilo znova zaznamovano z več požari v naravi, kar nekaj njih, zlasti na težko dostopnih območjih, so pogasili tudi s pomočjo letal za podporo gašenju iz zraka in helikopterjev, ki omogočajo hiter odziv. Ta podpora se je izkazala za bistveno, da je Slovenija letošnjo požarno sezono pričakala bolje pripravljena kot v preteklosti, so poudarili v petek v letalski bazi na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, kjer je premier Robert Golob v funkciji ministra za obrambo članom ekip za podporo gašenju iz zraka, ki so letos z letali in helikopterji sodelovali v intervencijah v Sloveniji in Severni Makedoniji, v zahvalo podelil spominske kovance.
V gašenje požarov v naravi se je letos poleg helikopterjev Slovenske vojske in Policije vključila tudi novoustanovljena enota za podporo gašenju iz zraka Uprave RS za zaščito in reševanje. Dve letali air tractor v amfibijski različici sta bili operativni že maja ob začetku sezone, ob koncu sezone pa sta se jima pridružili še dve letali v kolesni izvedbi. Air tractorji, ki imajo matično bazo na Brniku, so od 18. julija do 5. septembra sodelovali v 18 intervencijah v Sloveniji in ob tem leteli več kot 200 ur. Na požarišča so odvrgli več kot 650 tisoč litrov vode. Vodo lahko zajemajo v Sloveniji na dvanajstih lokacijah, na treh lokacijah v Italiji in dveh v Hrvaški. Odzivni čas letal enote za podporo gašenju iz zraka z odmetom vode je bil od 25 do 35 minut po aktivaciji.
Poleg tega so posadke letalstva Slovenske vojskeso od 1. junija do 10. septembra 21 dni sodelovale pri gašenju požarov v Sloveniji in tujini. S sklepom vlade so jih kar trikrat (skupaj s policijskimi helikopterji) napotili v Severno Makedonijo, kjer so s helikopterjem Cougar pomagale pri gašenju obsežnih požarov in iz ognjenih zubljev rešile sedem ljudi. Helikopter Slovenske vojske je na požarišča v Severni Makedoniji odvrgel 341.300 litrov vode in pri tem letel skoraj 48 ur. Skupaj so posadke Slovenske vojske letos na pogorišča v Sloveniji in Severni Makedoniji odvrgle 863.550 litrov vode ter skupaj letele približno 104 ure.
»Današnji dogodek je eden tistih, kjer lahko s ponosom pokažemo, da smo zgradili odpornost, ki se bo lahko uspešno spopadala z razsežnostmi podnebne krize,« je dejal predsednik vlade Robert Golob in ob tem spomnil na nedavne katastrofalne poplave in požar na Krasu, ko je Slovenska vojska skupaj s Civilno zaščito odigrala velikanski delež pri zaščiti življenj in premoženja. »Verjamem, da nam je ravno s tem, ko se nam je zelo hitro uspelo odzvati in ko smo lahko tudi vas vključili v tako široki zasedbi, ne samo enega oddelka, ne samo ene službe, ampak širok nabor različnih specialnosti, uspelo sestaviti enoto, ki ne rešuje samo premoženja, ampak tudi življenja,« je poudaril.
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je letošnjo požarno sezono označil za prvo etapo uvajanja enote za podporo gašenju iz zraka v operativno uporabo. Kot je poudaril, je bil požar na Krasu 15. julija 2022 dramilo. »Po usmeritvi vlade, da podporo gašenju iz zraka čim prej okrepimo s helikopterskimi zmogljivostmi, smo v dveh letih ne le povečali zmogljivosti, temveč jih imamo ob pomoči španskih pilotov inštruktorjev že v operativni uporabi,« je dejal. »Gre za enoto, pri vzpostavljanju katere smo izrazito ciljno usmerjeni, saj jo bomo sicer skupaj s hangarji na Brniku gradili pet let,« je še dejal Črnčec.