V Lescah je nekdo v ponedeljek zvečer odvrgel močnejše pirotehnično sredstvo. Slika je simbolična. / Foto: Policija

V Lescah je nekdo v ponedeljek zvečer odvrgel močnejše pirotehnično sredstvo. Slika je simbolična. / Foto: Policija

Zaradi pirotehnike poškodovan objekt

V eksploziji močnejšega pirotehničnega sredstva v Lescah poškodovan stanovanjski objekt

Lesce – V ponedeljek zvečer je prebivalce Lesc vznemiril močan pok. Verjetno je šlo za posledico praznovanja pravoslavnega novega leta, saj so policisti ugotovili, da je neznani storilec malo pred 22.30 odvrgel močnejše pirotehnično sredstvo, ki je eksplodiralo. Pri tem se ni nihče poškodoval, je pa eksplozija poškodovala stanovanjski objekt, na katerem je po nestrokovni oceni nastalo za okoli deset tisoč evrov premoženjske škode, so pojasnili na Policijski upravi Kranj. Policisti so si ogledali kraj dogodka, informacije o vseh okoliščinah pa še zbirajo. Dogodek preiskujejo v smeri suma kaznivega dejanja zoper splošno varnost ljudi in premoženja. O vseh ugotovitvah bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.

Sprememba zakona

V luči večjega števila hudih poškodb med letošnjimi novoletnimi prazniki so sicer na ministrstvu za notranje zadeve že sprejeli odločitev, da bodo pripravili spremembe zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Po besedah državne sekretarke Tine Heferle bo verjetno potrebna zaostritev zakonodaje.

V eksploziji pirotehničnega sredstva v Lescah se ni nihče poškodoval, je pa na stanovanjskem objektu po nestrokovni oceni nastalo za okoli deset tisoč evrov škode.

Po oceni strokovnjakov do najhujših nesreč in poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni, se pa prodajajo po spletu. Ministrstvo za notranje zadeve je zato v okviru evalvacije direktive na ravni Evropske unije s področja pirotehnike že julija lani podalo mnenje, da bi morala biti ta z direktivo prepovedana. »Naj ob tem dodam, da Slovenija na evropski ravni ves čas opozarja na težave, povezane z dostopnostjo in uporabo prepovedane in nevarne pirotehnike, recimo pretekli teden na zasedanju delovne skupine na ravni Evropske unije, kjer je potekala razprava o uporabi pirotehničnih sredstev,« je dejala državna sekretarka in dodala, da je poleg ustreznega zakonskega okvira ključna predvsem ozaveščenost družbe o vseh posledicah, ki jih uporaba pirotehnike prinaša.

Od 1. decembra do 3. januarja je policija zasegla več kot 6000 pirotehničnih izdelkov. Obravnavala je enajst primerov telesne poškodbe s pirotehničnimi sredstvi in dvajset primerov poškodovanja premoženja.