Zaščita državljanov ali iskanje izgubljene podpore?

V zadnjem mesecu lahko spremljamo zanimive poteze aktualne vlade, za katere se zdi, da želi z njimi državljane zaščititi bolj ali manj pred samo seboj. Kmalu po začetku kurilne sezone je završalo zaradi nerazumne prepovedi električnih bojlerjev, ki bi jih s prvim januarjem prepovedal pravilnik o učinkoviti rabi energije, resda sprejet še v času prejšnje vlade. Ko je poteza tik pred uveljavitvijo naletela na precej buren odziv javnosti, so na pomoč državljanom prihitele kar koalicijske stranke in v nekaj dneh je bil sporni člen odpravljen.

Še bolj zanimivo pa je dogajanje okoli novega sistema omrežnin, ki naj bi bil pravičnejši, a precej bolj zakompliciran. Na kritične odzive je naletel praktično v vseh segmentih družbe. V gospodarstvu, kjer novi sistem ni predvidel dvoletnega prehodnega obdobja, kot to velja za gospodinjstva, opozarjajo, da naj bi se v nekaterih podjetjih stroški za elektriko povečali kar za trikrat. Na gospodarski zbornici zato dvomijo o pravičnosti sistema, predvsem ker je industrija na prenosnem visoko- in srednjenapetostnem omrežju – in sploh ne na distribucijskem.

Skeptični so tudi gospodinjski odjemalci, še posebno tisti, ki so z investicijami v toplotne črpalke, sončne elektrarne in električne avtomobile ravnali najbolj v skladu z mantro zelenega prehoda, zdaj pa naj bi jih sprememba najbolj udarila po žepu. Prvi računi za oktober, ko je še veljala t. i. nižja sezona, naj bi bili sicer celo nižji, a že novembra, ko nastopi višja sezona, bi bila slika drugačna. A tudi tokrat je vlada zadnji trenutek stopila korak nazaj. Kljub temu da se o omrežninah pogovarjamo že mesece, da so tudi tarife in vse okoliščine glede novega obračunavanja znane že lep čas, da je bilo narejenih več analiz, tako s strani Agencije za energijo kot tudi drugih akterjev, je vlada nenadoma obrnila ploščo in tik pred nastopom dražje sezone ugotovila, da bi novi sistem prinesel preveliko breme za državljane, in sprejela regulacijo cen do konca februarja oz. do ponovnega nastopa nizke sezone. Premier pa je hitel pojasnjevati, kako so »preprečili dvig položnic«.

Ko k temu prištejemo še fiasko okrog referenduma za Jek 2, človek kar težko verjame, da vlado vodi vrhunski strokovnjak za energetiko. Prej se zdi, da želi aktualna vlada s takšnimi potezami zgolj zasukati trend padanja podpore, ki ga beležijo javnomnenjske raziskave. Trenutno se namreč vlada kot tudi največja vladna stranka srečujeta z najnižjo podporo državljanov. Vse več pa je tistih, ki je ne podpirajo.

×