Borut Sajovic, minister za obrambo / Foto: Ales Senožetnik
Združil pero in orožje
Na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra sta spregovorila sedanji in nekdanji obrambni minister Borut Sajovic in Marjan Šarec.
Kamnik – V petek, na predvečer dneva Rudolfa Maistra, je v njegovem rojstnem Kamniku potekala osrednja proslava ob državnem prazniku. Proslava z bogatim kulturno-umetniškim programom je zaokrožila projekte in prireditve, ki potekajo v letošnjem Maistrovem letu, ko zaznamujemo 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico smrti.
Na prireditvi, ki sta jo vodila Maja Martina Merljak in David Urankar, so nastopili tudi Orkester Slovenske vojske pod vodstvom dirigenta Mitje Dragoliča ter glasbeniki in kulturniki Ana Bezjak, Marko Črnčec, Tomi Meglič, Nina Strnad, Gregor Strasbergar, Lotos Vincenc Šparovec, Mirko Vičentič Polič - DJ JAMirko in plesalci pod vodstvom Noemi Capuano.
Zbrane sta nagovorila tudi minister za obrambo mag. Borut Sajovic ter evropski poslanec in nekdanji obrambni minister Marjan Šarec.
Sajovic je poudaril vlogo slovenske vojske kot naše obrambne sile in tudi njen pomemben prispevek v sistemu zaščite in reševanja, ki se je še posebno izkazal v času lanskoletnih poplav. Poudaril je tudi prizadevanja za njeno modernizacijo in pozitiven kadrovski trend, ki ga beležimo v zadnjem obdobju. Med pomembnejšimi projekti je omenil nastajajoči kibernetski center nacionalnega pomena in projektiranje Bolnišnice dr. Petra Držaja.
Spomnil je tudi na pomembnost enotnosti, ko govorimo o vojaški varnosti. »Varnost je ena sama, ni koalicijska, ni opozicijska,« je dejal in v nadaljevanju naštel nekaj ekonomskih kazalcev, ki Slovenijo uvrščajo med uspešne države. »Rudolf Maister se je boril za to, da je Slovenija uspešna in dobra država, kot tako jo sprejmimo tudi mi,« je še povedal.
Podrobneje je o Maistru in njegovi vlogi pri osvajanju severnega slovenskega ozemlja spregovoril Marjan Šarec. »Rudolf Maister je na začetku 20. stoletja dejansko izvedel prvo dejanje na poti k slovenski osamosvojitvi, ko je zaokrožil velik del slovenskega narodnostnega ozemlja in s tem postavil temelje, da smo sploh imeli ozemlje, ki danes tvori slovensko državo,« je Maistrovo vlogo očrtal Šarec in se spomnil tudi vloge organizacije TIGR, NOB in veteranov vojne za Slovenijo.
Omenil je tudi, da je bil Maister po drugi svetovni vojni odrinjen in je zasluženo veljavo dobil po osamosvojitvi. »Maister je ena redkih vojaških zgodovinskih osebnosti, ki ne deli slovenskega naroda v današnjem času,« je še povedal in dodal, da Maister izpodbija trditve, da Slovenci nimamo vojaške tradicije, ter da dokazuje, da včasih zgolj pero ni dovolj in je treba poprijeti tudi za orožje. »Rudolf Maister je v svojem življenju uporabil oboje in dokazal, da si vojaška disciplina in nežna pesniška duša lahko podata roko,« je še povedal Marjan Šarec.