Hotel Bayerischer Hof v Münchnu, v katerem zaseda Munich Security Conference. Tako bo tudi od 14. do 16. februarja 2025. / Foto: Wikipedija

Hotel Bayerischer Hof v Münchnu, v katerem zaseda Münchenska varnostna konferenca​. Tako bo tudi od 14. do 16. februarja 2025. / Foto: Wikipedija

Zemlja se še kar vrti

Donald Trump se je 20. januarja vrnil v Belo hišo. Tega dne in pred tem nas je s svojimi pristaši (Elon Musk in drugi) vznemirjal s svojimi bombastičnimi izjavami. V takih časih je dobro prisluhniti tudi bolj premišljenim ljudem …

Nemški diplomat o Trumpu

Eden od posameznikov, ki dobro poznajo sodobno politično dogajanje in ga znajo trezno razložiti, je nemški diplomat Christoph Heusgen. V prvem letu po osamosvojitvi Slovenije je bil krajši čas odpravnik poslov na poslaništvu ZR Nemčije v Sloveniji, bil je med drugim tudi zunanjepolitični svetovalec kanclerke Angele Merkel in nemški veleposlanik pri OZN. Od leta 2022 vodi varnostno konferenco v Münchnu (MSC). Kako razlaga politični šov, ki ga uprizarjata predsednik Trump in njegov privrženec Elon Musk. »Vsi vemo, da sedanji (in nekdanji) ameriški predsednik Donald Trump veliko govori, ko je dan dolg. Je zelo eratičen, o sebi pravi, da je 'deal maker', tisti, ki sklepa posle. Pogosto nekaj predlaga in tako rekoč vrže kamen v vodo, da vidi, kako potujejo valovi, ali se razblinijo ali pa njegove zahteve naletijo na uspeh. Tega se moramo zavedati in na to gledati z določeno mirnostjo. Opraviti moramo domačo nalogo in kot Evropa držati skupaj. Ne smemo dovoliti, da nas ločijo, to je pomembno. Trumpa poznamo, toda nekaj je novo, in sicer tesno sodelovanje z Elonom Muskom, ki se prek družbenih omrežij zelo močno vmešava v volilne kampanje in razširja politične izjave. Tega ne smemo jemati zlahka. Vesel sem, da imamo v Evropi akt o digitalnih storitvah, in na njem moramo graditi. Ne smemo dopustiti manipulacij prek družbenih medijev in Muskovih dezinformacij, saj žal iz izkušenj vemo, kako lahko polarizacija na omrežjih vodi celo v nasilje. Zato moramo biti previdni. Želite, da bi vsi vaši mediji imeli velike intervjuje, kot je ta z vodjo AfD-ja, gospo Weidel, ki pravi, da je bil Hitler komunist? Si želite, da se to zdaj povsod širi s sprevračanjem zgodovinskih dejstev, ki ima milijone privržencev? Mislim, da je to velik izziv za našo družbo in da moramo ostati močni.« Kaj pričakuje od bližnje münchenske konference? »V Münchnu bomo, upam, dočakali predstavitev nove ameriške administracije, ki bo pojasnila svoje načrte. Na konferenci bodo kot vedno svoje politike predstavili tudi Nemci, Francozi in Avstrijci. Vendar je v času izzivov, ki so pred nami, zelo pomembno, da v Evropi nastopamo enotno. Optimistično gledam na novo Evropsko komisijo, mislim, da je močna. Imamo močno nekdanjo predsednico vlade, ki je tako rekoč zunanja ministrica Evropske unije, imamo močnega predsednika Evropskega sveta, in verjamem, da se lahko Evropa samozavestno predstavi z enotnim bruseljskim glasom.«

O Ukrajini in še čem

Kako pa komentira Trumpove napovedi o koncu vojne v Ukrajini? »Ne želim špekulirati. Trump je napovedal, da bo to rešil v najkrajšem možnem času. Sam si je zadal pritisk, da bo sklenil 'dogovor' z Rusijo. Seveda bomo spremljali, kaj bo storil, ne morem si predstavljati, da bi Donald Trump odšel v zgodovino zaradi sporazuma s Putinom, po katerem bi Ukrajina postala del Rusije. Poskusiti moramo, in temu je namenjena münchenska varnostna konferenca, da skupaj z Ukrajinci in ne brez njih nadaljujemo čezatlantski dialog, kako lahko še naprej podpiramo Ukrajino in kako lahko s pogajanji dosežemo mir. Seveda, če zdaj pogledamo, kdo je najmočnejši podpornik, potem so to ZDA z veliko prednostjo. Sledi Nemčija kot drugi največji podpornik, toda če pogledamo na to v smislu deleža bruto nacionalnega proizvoda, potem smo šele na 14. ali 15. mestu. Poglejte, koliko namenijo baltske države ali Poljska. Vladimir Putin in njegov zunanji minister sta že povedala, da meje Rusije še niso zakoličene, baltske države pa se seveda bojijo, da bo Putin na neki točki spremenil to, kar je vedno obžaloval, namreč konec Sovjetske zveze, dejal je, da jo želi vrniti v nekakšno carstvo ali nekaj podobnega. Glede tega ne smemo biti naivni.« / »Zelo pomembno je ustaviti prelivanje krvi. Vsak dan je ubitih na stotine ljudi, to je treba končati. /…/ Treba je nastopati s pozicije moči. Obstaja rek, da je Putin kot otrok, ki voha šibkost. Nekateri zagovarjajo Chamberlainovo politiko popuščanja, češ da je treba Putinu prisluhniti in mu popustiti, pa bo zadeva rešena. Motijo se. Edino, kar Vladimir Putin razume, je politika moči, zato je tako pomembno, da še naprej podpiramo Ukrajino, vojaško, gospodarsko in moralno, da lahko dolgoročno poleg pozicije moči doseže pogajanja, premirje in trajen mir.« (Vir: intervju Maje Derčar, dopisnice RTV Slovenija iz Berlina, na MMC RTV SLO)

Svet gre naprej

Sredi burnega in negotovega dogajanja po svetu je eno gotovo: da se Zemlja vrti naprej in svet z njo. In da, žal, ni vse v naših rokah.