S helikopterjem v gore po poškodovane, onemogle ...
Knjiga je po besedah Nežke Kukec sad velike ljubezni do živali, neizmernega veselja do pesnjenja in rimarij, večne želje po ohranjanju otroškosti v ljudeh in neskončnega navdušenja nad otroškim svetom, ki že vrsto let tudi skozi preobleko Pike Nogavičke predstavlja velik del njenega življenja. Pri nastanku knjige sta ji bili v veliko pomoč njeni prijateljici Špela Bedene, ki je knjigo opremila s čudovitimi ilustracijami, in Kaja Kramar, ki je poskrbela za oblikovanje. V veliko spodbudo pa so jo bili tudi domači, posebno mož Iztok, ki jo je že dlje časa nagovarjal k temu, da bi izdala knjigo pesmic za otroke, je priznala Nežka Kukec.
V knjigi Živalski žur se je tako znašlo 25 živali, na vsako črko abecede po ena. A tisti, ki bodo v njej iskali živali, ki jih običajno najdemo v otroških pesmicah, bodo razočarani. Na živalskem žuru so namreč »zaplesale« zelo raznolike živali – tako tiste, ki živijo z nami in okrog nas, kot tiste s čisto drugega konca sveta. »Najprej sva z možem naštela vse živali na posamezno črko, nato pa sem izbrala tiste, ki so se nama zdele bolj zanimive ali je bilo z njimi lažje kovati rime,« je pojasnila Nežka Kukec in dodala, da je sicer v njej tudi čisto »običajna« mačka, a na črko P ne boste našli psa, kot bi verjetno večina pričakovala, ampak je to polh. Pod K ni konj, ampak kapibara, pod črko T se skriva tarantela ... Prva pesmica, ki jo je napisala, je bila o kapibari. »Že od nekdaj so mi všeč, so kot veliki hrčki,« je pojasnila in dodala, da se je s kapibaro že srečala celo v živo, ko so jo prijateljice za rojstni dan razveselile s prav posebnim darilom – postala je oskrbnica kapibare za en dan. Preden se je lotila pisanja, je vsako žival temeljito preučila, tako da skozi pesmi otroci lahko res natančno spoznajo značilnosti in lastnosti posameznih živali. Obenem pa se ob knjigi lahko učijo črk in abecede. Zaradi prilagojene oblike pisave bodo rimam zlahka sledili tudi dislektiki, je še poudarila Nežka Kukec. »Rime so preproste, malce hudomušne, blizu otrokom.«
Nekaj živalic iz njene knjige bo mogoče v sklopu Prešernega decembra spoznati tudi na okrašenem vrtu gradu Khislstein. Osvetljene živalce bodo spremljali verzi iz knjige.