Tevje
Policijska uprava Kranj je ena od osmih policijskih uprav v Republiki Sloveniji. Sodi med manjše policijske uprave in obsega območje 2.136 kvadratnih kilometrov. Na severozahodu je omejena z državno mejo z Republiko Italijo, na severu z Republiko Avstrijo in v notranjosti z območji policijskih uprav Ljubljana, Celje in Nova Gorica. Uprava je glede na geografsko lego, dobro infrastrukturo, cestne povezave in tudi mednarodno Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana prikladna tako za domači kot tudi mednarodni kriminal.
V zadnjih desetih letih število kaznivih dejanj z manjšimi odstopanji vztrajno pada. Če so gorenjski kriminalisti leta 2011 obravnavali 5.804 kazniva dejanja, so jih v lanskem, sicer pandemičnem letu 3.411, pri čemer se preiskanost vsako leto giblje okoli petdeset odstotkov. Skozi leta je največ kaznivih dejanj splošne kriminalitete, predvsem tatvin, vlomov, poškodovanj tuje stvari in goljufij. Zato je velik poudarek in tudi prioriteta preiskovanja na tem splošnem delu ter še na področjih gospodarske kriminalitete, korupcije, nasilja, računalniške kriminalitete ter boju proti terorizmu in odkrivanju organiziranih oblik kriminalitete.
Prioritete so se skozi celotno obdobje delovanja policije prilagajale trendom tako doma kot v tujini. Zlasti zadnje obdobje pa kriminaliteto spreminja tudi moderna tehnologija. Govorimo tako o segmentu kaznivih dejanj, ki so izvršena po spletu, kot tudi o večjih možnostih, ki jih storilcem kaznivih dejanj ponuja splet nasploh, bodisi prepovedane droge, orožje, naboji itd.
Kljub vsemu pa je varnost, izhajajoč tako iz podatkov statistike kot tudi osebnega doživljanja situacij, zelo dobra. Nasilnih kaznivih dejanj, sploh najtežjih oblik, kot so uboji, umori, povzročitve hudih in posebno hudih telesnih poškodb, je malo, preiskanost pa je dobra. V zadnjih letih je bil preiskan dlje časa nerazrešen umor na območju Bohinja, v katerem je leta 2014 umrl domačin. Motiv za umor je bilo koristoljubje. Nepreiskan je poskus uboja sodnice v Radovljici iz leta 2009 z močnejšo eksplozijo pred stanovanjsko hišo. Kriminaliste je pretresel tudi nesrečen primer deklice z območja Jesenic iz leta 2016, ki je umrla zaradi prizadejanih poškodb znotraj družine.
Dobro sta preiskana tudi segmenta organizirane in gospodarske kriminalitete. Med večjimi preiskavami je bilo lansko prijetje dobro organizirane kriminalne združbe, katerih dejavnost se je vrtela okoli vlomov v bencinske servise in prodajalne po Sloveniji. Iz njih so izginjale velike količine cigaret in drugi predmeti v skupni vrednosti nad 350.000 evrov. Leta 2012 je bila v mednarodni preiskavi zasežena večja količina orožja in prepovedane droge. Leta 2015 so gorenjski kriminalisti razbili večjo kriminalno združbo, ki se je na območju celotne Slovenije ukvarjala s pridelavo in preprodajo večjih količin prepovedanih drog. Skupno je šlo za 173 kaznivih dejanj in 33 osumljenih oseb. Leto kasneje so z uspešno akcijo prekinili tudi delovanje večje kriminalne združbe, ki se je na mednarodnem nivoju ukvarjala s preprodajo velikih količin prepovedanih drog in orožja.
V preiskavi je bilo za 69 zaznanih kaznivih dejanj osumljenih 11 oseb. Med bolj odmevnimi pa je še letošnji zaseg orožja osumljencu, ki bi lahko bil uporabljen za strelski pohod po javnih ustanovah. Kriminalistična policija s takimi preiskavami ohranja tudi partnersko vlogo na operativni in strateški ravni evropskega in svetovnega policijskega sodelovanja.
V segmentu zahtevnejših preiskav je tudi eksplozija plina v naselju Britof leta 2019. Zaradi eksplozije v vodovodnem jašku je bilo takrat poškodovanih šest ljudi, iz dvajsetih objektov je bilo evakuiranih 76 ljudi, območje pa je bilo deset dni zaprto. Kriminalisti so preiskavo zaključili s kazensko ovadbo proti odgovornim osebam.
Sedanjost in prihodnost tako prinašata mnogo izzivov. Policija se tem trendom prilagaja na vseh ravneh svojega delovanja, še naprej pa je zvesta tudi svojemu osnovnemu poslanstvu, ki je varovati življenje ljudi in premoženje, varovati šibkejše pred močnejšimi in služiti ljudem. Policisti, ki jih ljudje vsakodnevno srečujejo že od samih začetkov delovanja sodobne slovenske policije, tako ostajajo v njihovem okolju in jim bodo na voljo in v pomoč tudi v prihodnje.