V sredo dopoldan je bilo na prireditveni ploščadi Tržnice Medvode ustvarjalno. Občina Medvode je v okviru Evropskega tedna mobilnosti k sodelovanju povabila tudi Društvo Barka, v katero so vključene osebe z motnjami v duševnem razvoju. So del skupnosti in se skozi celo leto vključujejo v različne aktivnosti. Tokrat so likovno delavnico, ki jo imajo enkrat na teden v prostorih Varstveno-delovnega centra v Zbiljah, za nekaj ur preselili na prosto. Dogodek so poimenovali Izključno vključeni.
Društvo Barka je vodilni partner projekta Art terapija. Začel se je oktobra 2020 in bo potekal do maja prihodnje leto, izvaja se v okviru LAS za mesto in vas. Gre za umetnost sodelovanja ranljivih skupin ljudi. Poleg uporabnikov Barke se likovnih delavnic udeležujejo tudi stanovalci DEOS Centra starejših Medvode, torej starostniki, in učenci Vzgojno-izobraževalnega zavoda Frana Milčinskega Smlednik. Cilji projekta so spodbujanje aktivnega življenjskega sloga skozi inovativen umetniški program in javne dogodke, spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja in aktivnega staranja skozi kreativne dejavnosti za različne ranljive skupine ter dvig kakovosti življenja ranljivih skupin s terapijo z umetnostjo.
V Društvu Barka pojasnjujejo, da so mednarodna praksa in raziskave pokazale, da pomoč z umetnostjo pri osebah z motnjo v duševnem razvoju preprečuje anksioznost, povečuje socialno vključenost (če je dejavnost skupinska kot v tem primeru), osebi daje občutek pripadnosti, preprečuje občutek osamljenosti, spodbuja domišljijo in kreativnost ter vpliva na razvoj oziroma vzdrževanje finomotoričnih sposobnosti. »Na Evropskem tednu mobilnosti smo že sodelovali, letos pa prvič z likovnimi delavnicami. S projektom Art terapija smo medgeneracijsko sodelovanje postavili na višjo raven. Vključili smo osebe z motnjami v duševnem razvoju. Učimo se drug od drugega in spoznavamo, da imamo prav vsi talente. Na likovnih delavnicah se udeleženci sprostijo, napredujejo v razvoju, dovolijo si tudi eksperimentirati, stopiti iz cone udobja ... Še posebno so ponosni, ko svoja dela lahko pokažejo širši javnosti, kot je to danes. Zelo radi hodijo na delavnice. Skratka, projekt ima same pozitivne učinke,« je povedala Vivija Kolar, koordinatorka delavnic.
Udeleženci ustvarjajo pod vodstvom uveljavljenih akademskih slikark Andreje Eržen in Renate Grmovšek. »Projekt je dobro zasnovan in povezuje tri različne skupine. Rada sodelujem z njimi. Počasi se priključujejo tudi tisti, ki so na začetku samo opazovali. Nastajajo zelo zanimive stvari. Vsak ima svoj pristop in izraz. Med seboj se lepo sprejemajo, je pa med ustvarjanjem vsak v svojem svetu,« je dejala Andreja Eržen. Mimoidoči so poglede usmerjali na slikarska platna. Izbor motivov je bil zelo različen. »Nastaja močvirje s hišo. Slikam za brata in mami, ki bo imela kmalu rojstni dan. Slikanje mi je všeč, me sprosti, ponosen sem na vse svoje izdelke,« je pojasnil Rok Dokl. Rok Drobne je izbral temo, ki je bila že na prvi pogled vezana na trajnostno mobilnost. Slikal je vlak, s katerim se rad tudi vozi. S svojim napredkom je zadovoljen. Slikanje ima zelo rad. Oba prihajata iz Društva Barka. Maruša pa je učenka VIZ Frana Milčinskega Smlednik. Slikala je čebelo. »Danes prvič sodelujem v tem projektu. Vesela sem nasvetov, ker je potem tudi slika lepša. Vedno sem rada risala, slikala. Je zelo sproščujoče,« je povedala.
V Društvu Barka poudarjajo, da je vključenost v družbo osnovna človekova pravica in potreba, ki jo čutimo vsi. In vključenost se uresničuje tudi skozi projekte, kot je umetnost sodelovanja ranljivih skupin ljudi.