Gorenjski glas / Foto: Gg

Gorenjski glas / Foto: Gg

Največ nočitev v Julijskih Alpah

Letošnja poletna planinska sezona je bila po številu nočitev za odtenek boljša od rekordnega leta 2019, posledično je bil velik pritisk obiskovalcev gora na okolje.

{infbox-new-50}2632{/infbox-new-50}

Ljubljana – Do konca septembra 2022 je bilo po podatkih Planinske zveze Slovenije (PZS) v planinskih kočah 120 tisoč nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. »Največ nočitev je bilo v Julijskih Alpah, še posebno v planinskih kočah na širšem območju Triglava. V nekaterih kočah okoli Triglava je delež tujcev presegel 75 odstotkov. Nasploh je delež nočitev tujcev v planinskih kočah v Sloveniji že presegel polovico, v letu 2022 jih je bilo kar 58 odstotkov,« je povedal strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar.

Največ nočitev je bilo tradicionalno zabeleženih avgusta. Poseben je bil letošnji julij, saj je po številu nočitev zgolj za 10 odstotkov zaostajal za avgustom, tudi junija je bilo nočitev največ v zadnjih letih, september pa je bil zaradi slabšega vremena podpovprečen. »Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov in je bila vsaj poletna sezona sicer dobra, ne pa nadpovprečna, razen nekaterih izjem,« je pojasnil Prašnikar.

Posebnost letošnje poletne sezone je bilo večinoma lepo vreme brez padavin in posledično pomanjkanje vode predvsem v kočah, ki se oskrbujejo z deževnico. Zato so bili v teh kočah primorani izvesti določene ukrepe. »V kočah so omejili, ponekod celo zaprli vodo za osebno higieno obiskovalcev, na Kredarici so v določenem obdobju zmanjšali število ležišč, koče so omejile uporabo vode za osebje v kočah, ponekod so namesto posode za pomivanje uporabili papirnate oziroma kartonaste posode za enkratno uporabo. V večini primerov so obiskovalci koč potrpežljivo sprejemali te ukrepe,« je dodal Prašnikar.

Kljub letom ozaveščanja planincev o zmanjšanju količine smeti in njihovem odnašanju v dolino je bilo še vedno veliko primerov, ko so obiskovalci pustili svoje smeti v kočah, kar zanje pomeni dodatno obremenitev. Zaradi novih skupin obiskovalcev, ki jim manjka znanja in odnosa do gora, je v tem okolju opaziti nekoliko več smeti. Zato je še vedno aktualno priporočilo PZS: odnesimo svoje smeti v dolino.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×