Otroke je zelo presenetilo, da se pica lahko naredi tudi z jogurtom. Končni izdelek je bil zares težko pričakovan. / Foto: Tina Dokl
Otroke je zelo presenetilo, da se pica lahko naredi tudi z jogurtom. Končni izdelek je bil zares težko pričakovan. / Foto: Tina Dokl

Les, rozeta, linolej, peka …

V Liznjekovi domačiji so štiri dopoldneve prejšnjega tedna namenili otroškemu veselju, ustvarjanju in raziskovanju. Pripravili so namreč Kekčeve ustvarjalnice, delavnice, na katerih so otroci spoznavali različne materiale, tehnike in načine ustvarjanja, preizkusili pa so tudi krušno peč.

Kranjska Gora – Otroška domišljija ne pozna meja, česar se dobro zavedajo v Muzeju Kranjska Gora – Liznjekovi domačiji, v kateri so vse od torka, 25. julija, pa do petka, 28. julija, potekale Kekčeve ustvarjalnice. Kot je pojasnila Karmen Zaletelj z Liznjekove domačije, je glavni namen štiridnevnih delavnic, da otroci aktivno in ustvarjalno preživijo del počitnic, spoznajo muzej in tudi življenje, ki so ga živeli nekoč. »Vsak dan je delavnica posvečena drugi tematiki, na primer ustvarjali smo z linolejem, spoznali rozeto oziroma rožo življenja, naredili svojo intarzijo, poleg tega pa na vsaki delavnici pripravimo tudi nekaj iz krušne peči, pekli smo že žemljice, pico …« je pojasnila Karmen Zaletelj.

Sredino ustvarjalnico so pripravili v sodelovanju s Šolskim centrom Škofja Loka. »Na današnji delavnici otroci izdelujejo furnirsko sliko – nekateri sicer temu rečejo intarzija, ampak gre za preprostejšo obliko. Otroci iz različnih lesnih vrst izdelujejo like in jih potem sestavijo v sliko, ki so si jo zamislili. Tovrstne delavnice imajo zelo pozitiven vpliv na otroke, saj spoznavajo različne lesne materiale, izvedo, da je les zares dragocen material, ga vzljubijo,« je pojasnila Irena Leban, predavateljica Šolskega centra, in dodala, da se mnogi otroci na tak način prvič srečajo z lesom in posledično lahko uvidijo, da je delo z njim zelo zanimivo. »Mogoče se bo kdo v prihodnosti odločil za z lesom povezan poklic, če pa ne, pa vsaj upamo, da se bodo večkrat spomnili na kvalitete, ki jih les ponuja.«

Mladi raziskovalci so povedali ...

Ustvarjanje z lesom in peka v krušni peči sta privabila kar nekaj mladih raziskovalcev, ki so z zanimanjem in navdušenjem srkali nova znanja. Šestletni Jaka in štiriletni Luka Grgurič, bratca iz Planine pod Golico, sta se ustvarjalnic udeležila skupaj z babico. »Bili smo že včeraj, ko smo izrezovali in odtisnili vsak svojo hišo. Babica je naredila najlepšo,« je dejal Jaka, Luka pa ga je dopolnil, da je bilo njemu najbolj všeč, da so jedli žemljice, ki so jih spekli sami. Enajstletno Nežo Marinčič iz Gozda - Martuljka pa je presenetilo dejstvo, da lahko ustvariš pico tudi iz jogurta. »Doma nikoli ne delamo takšne, nisem vedela, da lahko daš notri karkoli. Drugače pa mi je zelo všeč, da ustvarjamo z lesom, čeprav se zelo lomi,« je povedala. Njena mami Ema pa je poudarila, da otroci s sodelovanjem na delavnicah v Liznjekovi domačiji pridobijo vpogled v preteklost, v hišo, ki je mnogim še neznana, pilijo fino motoriko, strpnost in tkejo tudi nove socialne vezi. Trinajstletna Tara Hadžalić, domačinka, pa je povedala, da ji je bilo najtežje izrezovati iz lesa, saj je bilo potrebne kar nekaj moči, komaj pa je čakala, da se speče pica, ki je tudi ena njenih najljubših jedi.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×