Osebna asistenca (2)
Sp. Pirniče, Smlednik – Noč čarovnic praznujemo v noči z 31. oktobra na 1. november. Čarovnice pa so po različnih krajih strašile že pretekle dni, ko so potekale tudi različne prireditve.
Množičen obisk je bil v soboto popoldan na Starem gradu nad Smlednikom, ki je že tako priljubljena izletniška točka. Potekala je druga Noč čarovnic. Starši in otroci so se v dveh urah in pol lahko preizkusili v rezljanju buč, se okrepčali s flancati, pokovko in pečenim kostanjem ter uživali v čarovniški predstavi. Umetnici slikarki sta otrokom poslikali obraze z motivi, vezanimi na noč čarovnic.
»Zdi se mi, da je na našem območju premalo programa za otroke, zato sem se odločila otrokom ponuditi več dogajanja in zabave. Tako je nastala ideja za Noč čarovnic,« o odločitvi za organizacijo prireditve pravi Suzana Grabec. Kot lani so ji tudi letos na pomoč priskočili člani Turističnega društva Smlednik in tamkajšnji gasilci. Najlepše buče in najlepše kostume so nagradili. Svinjske buče so posebej za ta namen spomladi posadili na kmetiji Pr' Jeraj v Smledniku. Gospodar Damjan Jeraj je dejal, da so jih letos obiskovalci kupili nekajkrat več kot lani, ko jih je pripravil dobrih sto. Na Stari grad so jih za to priložnost morali pripeljati kar z manjšim tovornjakom.
Pr' Jeraj imajo buče vključene v kolobar, poleg svinjskih pa gojijo tudi druge vrste užitnih in okrasnih buč. »Prilagajamo se podnebju, ki jim ustreza. Mislim, da bodo buče v prihodnje zelo zanimive, ker se spreminjajo prehranske navade – vsi govorimo o ogljičnem odtisu, zato mislim, da se bodo dobro prijele,« je dodal Jeraj.
Noč čarovnic na Starem gradu je bila sprva namenjena le otrokom iz okoliških vasi, a je že v prvi izvedbi privabila več sto ljudi. Letošnji obisk je bil še boljši, saj je bil prostor pod Starim gradom skoraj povsem poln.
Po bučah je v teh dneh veliko povpraševanja. Prava atrakcija so na kmetiji Jakopič v Spodnjih Pirničah, kjer na posebej pripravljenem in okrašenem prostoru ponujajo pestro izbiro okrasnih in jedilnih buč. Nekatere so tudi že poslikane. Njihov glas je tudi s pomočjo družbenih omrežij segel precej iz medvoške občine, o čemer smo se lahko prepričali tudi med našim obiskom. »Prihajamo iz Želve, bivalne enote Višnja Gora. Objavo smo zasledili na družbenem omrežju Facebook in se odločili, da gremo pogledat, da bo vsak izbral svojo bučo in jo bomo potem v bivalni enoti izrezali, okrasili. Današnji izlet nam je bil všeč, nekaj posebnega,« je povedala Tjaša Zewell.
Po buče so sicer prihajale večinoma družine, tako da v teh dneh krasijo številne domove.