Jana Kolman, varuhinja sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke / Foto: Tina Dokl

Ženske, ki varujejo reke

V Galeriji Ljubljanskega gradu so prejšnji teden odprli skupinsko fotografsko razstavo z naslovom Varuhinje rek. Potujočo razstavo zaznamujeta dva motiva: slovenske reke in ženske, njihove varuhinje.

Ljubljana – Potujoča razstava, ki bo na Ljubljanskem gradu na ogled do 11. februarja, je povezala 19 slovenskih rek, 19 fotografov in 29 varuhinj rek ter s tem fotografe, okoljevarstvene in naravovarstvene strokovnjake, aktiviste, umetnike, ljubitelje umetnosti in narave, novinarje in druge predstavnike civilne družbe, so sporočili z Ljubljanskega gradu. Njen namen je spodbujanje zaščite naravnih in človeških okolij, predvsem celinskih voda, ter trajnostnega razvoja in zdravega načina življenja v sobivanju z naravo.

Naj si opomore in zadiha

Med varuhinjami so tudi štiri Gorenjke: Jana Kolman, varuhinja sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke, Hana Bujanović Kokot, varuhinja Kokre, ter Urška Kovač Mrak in Romina Pleško, varuhinji Sore. Prav tako v projektu sodelujeta dva gorenjska fotografa, Katja Bidovec, ki je avtorica fotografije reke Mure, in Matic Zorman, avtor fotografije reke Kokre.

»Sotočje je edinstvena krajinska posebnost naše države, tukaj se povezujeta Triglav in rojstni kraj naše najdaljše reke. Bohinjki želimo vrniti pretok do združitve z Dolinko in naravi omogočiti, da si opomore in zadiha, sotočju pa, da končno dobi veljavo, ki si jo zasluži,« na razstavi sporoča Jana Kolman, članica civilne iniciative Reši sotočje, ki opozarja, da bi načrtovana gradnja rekreacijsko-turističnega centra trajno uničila območje, opredeljeno kot naravna vrednota državnega pomena.

»Tečem, torej sem. Reka. Izvir modrosti starodavne iz globine matere Narave. Vsemu svetu ogledalo v gladini mojega obraza,« sporočata Urška Kovač Mrak in Romina Pleško, članici iniciative Varuhi Sore, ki si prizadeva za sonaravno protipoplavno zaščito na sotočju Poljanske in Selške Sore v Škofji Loki.

Hana B. Kokot pa je pesnica iz Kranja, ki jo pri pisanju navdihuje tudi njena Kokra. »Vodne nimfe sem skrila tik za star akvarij, ki so ga alge prerasle, in zdaj ostaja le še suh spomin nečesa, kar je nekoč bilo,« opozarja.

Reke, izvori in izviri življenja

Projekt Varuhinje rek, ki ga vodita Alja Bulič iz ustvarjalnega kolektiva Hupa Brajdič in Erik Valenčič, je namenjen ozaveščanju o pomenu varovanja vodotokov ter spodbujanju aktivnega državljanstva na tem področju. Vsaka ženska je lahko varuhinja rek oziroma je vsakdo lahko zaščitnik narave, poudarjajo organizatorji.

»V času trajanja projekta sva z Aljo spoznala nekatere najboljše, najbolj dobrosrčne, dobronamerne in pogumne ljudi, ki jih imamo v naši državi. Ti ljudje, čeprav bojujejo boj za naše skupno dobro, so nam nemalokrat rekli, da se počutijo osamljene, same in izolirane v svojih prizadevanjih za skupno dobro. Osrednji motiv je, da pokažemo, da niso sami, ker se zavedamo, da so te naše reke in vsi ti naši vodotoki izvori in izviri našega življenja,« je poudarila na odprtju v Ljubljani.

Z razstavo in spremljajočimi dogodki, ki potekajo na različnih koncih Slovenije, sicer pobudniki projekta Varuhinje rek želijo vplivati tudi na lokalne politične predstavnike, da problematiki zaščite vodotokov namenijo več pozornosti in poskušajo najti rešitve za konkretne lokalne izzive.

×