Delo zdravnikov danes, na dan stavke
Mojstrana – Minule dni sta po Sloveniji potovala dva alpinistična velikana, slovenski Viki Grošelj ter Tirolec Reinhold Messner skupaj z ženo Diane. Z namenom predstavitve knjig, Grošljeve Mojih 33 odprav ter Messnerjeve Podobe smisla, ki jo je slednji napisal v sodelovanju s svojo ženo, so se med drugim ustavili tudi v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani ter v Kulturnem domu v Medvodah. Diane Messner je ob tem poudarila, da se z možem venomer znova rada vračata v Slovenijo, saj ju privabljata toplina ljudi in gostoljubje, njo pa še posebej navdušuje globoko spoštovanje, ki ga Slovenci gojimo do Reinholda. Reinhold Messner je najslavnejši alpinist našega časa ter prvi človek, ki je preplezal vseh štirinajst osemtisočakov.
Tudi Viki Grošelj je vsem dobro poznan himalajec, avtor številnih knjig ter pomemben alpinist, katerega ime je od julija dalje zapisano tudi na slavnem seznamu Rock & Ice Stars, ki združuje imena tridesetih največjih veljakov svetovne zgodovine tradicionalnega alpinizma. »Tradicionalni alpinizem ni le plezanje, temveč tudi pripovedovanje zgodb. In Viki združuje oboje, je odličen alpinist in pripovedovalec zgodb. Je prvi Slovenec na mojem seznamu, ne izključujem pa možnosti, da bo nekoč tam še kakšen, vendar so trenutno premladi,« je pojasnil Messner, Grošelj pa se je ob tem pošalil, da je ob pregledu imen na seznamu ugotovil, da je najmlajši, kar se mu že dolgo ni zgodilo. »Zagotovo je to velika potrditev in priznanje. Je nekaj najlepšega, je pa to nedvomno priznanje celotnemu slovenskemu alpinizmu,« je še dejal slovenski alpinist.
Messner je besede namenil tudi tradicionalnemu alpinizmu. »Tradicionalni alpinizem je popolnoma drugačen od današnjega. Zelo priljubljeno športno plezanje nima nobene zveze s tradicionalnim alpinizmom, ki je pravzaprav umetnost. Bistvo tradicionalnega alpinizma je izziv. Ne osvajamo vrhov, da bi umrli, temveč da bi preživeli. Tradicionalni alpinizem je umetnost, saj obstaja možnost smrti,« je dejal.
V knjigi Mojih 33 odprav Grošelj bralca popelje po vzponih, s katerimi se je spopadal v najvišjih in najbolj odmaknjenih gorstvih sveta. »Bilo je kar nekaj odprav, ki so zame res dragocene. Ampak zagotovo lahko v ospredje postavim odpravo leta 1975, ko smo Slovenci osvojili prvi osemtisočak. Takrat sem tudi začutil, da so visoke gore morda res nekaj, kar obvladam,« je pojasnil Grošelj, ki je kasneje Messnerja označil za simbol svetovne naravne in kulturne dediščine, ki jo v današnjih časih obuja s številnimi muzeji, posvečenimi alpinizmu.
Knjiga Podobe smisla je knjiga o vrednotah, o življenju in pomembnih temah, ki se tičejo vseh nas, ne le vrhunskih športnikov. V njej zakonca Messner veliko pozornosti namenita tudi odrekanju. Kot je dejal Reinhold Messner, je vse, kar je v življenju dosegel, dosegel ravno zaradi tega, ker se je številnim stvarem odrekel. V nadaljevanju se je dotaknil tudi trajnosti in podnebne krize in poudaril, da če se na zasedanju o okoljski problematiki sestane dvesto znanstvenikov, ne bodo naredili toliko, kot če vsak od nas naredi majhen korak in se nečemu odreče.