Delo zdravnikov danes, na dan stavke
Medvode – Z zaključno konferenco se je pred kratkim končal evropski projekt Erasmus+, poimenovan NUTRI-A, v katerega so bili vključeni tudi vrhunski športniki. Konzorcij projekta so sestavljale organizacije, ki predstavljajo športne klube, neprofitne organizacije in športno-tehnološka podjetja iz treh držav. Iz Slovenije je bilo to Društvo EKIPA11, ki ima sedež v medvoški občini. Poleg njega pa še T.J. Dukla Frenštat, z. s., in MySasy iz Češke ter Badminton klub Medvedgrad 1998 iz Hrvaške.
Zaključna konferenca je bila priložnost za poudarjanje pomembnosti varovanja zdravja športnikov, ozaveščanja trenerjev in strokovnih delavcev, predstavitve inovativnih orodij na podlagi umetne inteligence in pomembnosti vpliva psihoterapije v športu kot del celostne obravnave športnika. Svoje izkušnje je delil Bruno Šulman kot nekdanji atlet, danes diplomirani psiholog, ki po zmagi v oddaji MasterChef Slovenija svojo vizijo vidi v profesionalni kulinariki. O pomembnosti celovite obravnave za doseganje vrhunskih rezultatov ter duševni kondiciji so v okviru okroglih miz razpravljali vrhunski trenerji: selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek, dvakratni atletski trener leta Tevž Korent, nekdanji selektor slovenske teniške reprezentance Blaž Trupej ter svetovni prvak in nosilec olimpijskega odličja Jaroslav Sakala. Svoje izkušnje so predstavili tudi vrhunski športniki: atletinja Agata Zupin, zmagovalec turnirja ATP Blaž Rola, svetovna rekorderka v smučarskih poletih Ema Klinec, športna plezalka Mia Krampl in plavalec in strokovnjak za potope na dah Samo Jeranko.
»V projektu se je osredotočalo na varovanje zdravja športnikov, predvsem mlajših, ter na ozaveščanje trenerjev in drugih strokovnih delavcev o motnjah hranjenja, ki lahko spremljajo športnike v času trajanja športne kariere in po njenem zaključku. Glavni cilj je bil izobraževanje odgovornih za razvoj mladih športnikov o pomenu pravilne prehrane in varovanju njihovega zdravja ter doseganju boljših športnih rezultatov, kar je v okviru dogodka predstavil Badminton klub Medvedgrad 1998 iz Hrvaške. Obsežna prehranska raziskava, v katero so bili vključeni športniki vseh treh sodelujočih držav obeh spolov in iz dvajset športnih disciplin, je pokazala, da imajo motnje hranjenja lahko uničujoče učinke na njihovo zdravje in uspešnost. Projekt je potrdil, da so motnje hranjenja duševne narave in jih je mogoče odpraviti z multidisciplinarnim psihoterapevtskim pristopom in celostno obravnavo posameznika kot osebe,« so pojasnili v Društvu EKIPA11 in nadaljevali, da je glede psihološkega vidika partner v projektu T.J. Dukla Frenštat s pomočjo Jaroslava Sakale, nekdanjega vrhunskega športnika, danes pa priznanega češkega trenerja, poudaril pogosto pretreniranost športnikov, včasih neustrezen športni kader in s tem neprimerno načrtovanje trenažnega procesa, pa tudi nezainteresiranost trenerjev za spremembe. »V razvoju mladih športnikov so pomemben element tudi starši, ki bi jih bilo treba aktivneje vključevati v športno življenje otrok in jim nuditi izobraževalne vsebine s področij, na katerih se ugotavlja primanjkljaj,« še poudarjajo.
Partnerji v projektu bodo še naprej aktivno sodelovali v okviru ustanovljene Zveze za duševno zdravje v športu.