Pametni pišejo z roko

V visoko digitalizirani družbi, ko se vse bolj obračamo k elektronski komunikaciji, se včasih zdi, da pisanje z roko nekoliko zamira. Z namenom ozaveščanja o pomenu pisanja z roko Društvo Radi pišemo z roko že deveto leto zapored organizira projekt Teden pisanja z roko. Dogajanje je vsako leto skoncentrirano v tednu, ko praznujemo mednarodni dan pisanja z roko, in to je ravno današnji dan. Ob podpori Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Zavoda za šolstvo RS je tokratni Teden pisanja z roko, ki poteka od 22. do 26. januarja, osredotočen na temo Zapisi časa o nas.

Pisava z roko ni le sredstvo prenašanja besedila; je nekakšna umetnost, ki ohranja našo identiteto in izraža individualnost. Vse bolj se zdi, da s tipkanjem izgubljamo intimnost komunikacije. Naši dedki so še pisali ljubezenska pisma in jih s tesnobo v srcu pošiljali svojim simpatijam ter čakali na njihov odgovor, v današnjem svetu hitrih sporočil ter všečkov in drugih emotikonov pa se čar pisave nekoliko pozablja. Umetnost ročnega pisanja je nekoč predstavljala prefinjen proces, ki pa je danes popolnoma v senci trenutne informacijske hiperhitrosti. Pisava je skozi zgodovino služila za zapisovanje dogodkov ter predstavljala ključno orodje ohranjanja spomina, dragoceni rokopisi pa so raziskovalcem omogočili vpogled v življenje nekoč ter misli ljudi, ki so živeli mnogo pred nami. V času, ko se velikokrat raje gibljemo po kibernetskih namesto fizičnih prostorih, se poraja vprašanje o trajnosti naših elektronskih zapisov. Hitrejši prenos informacij, čeprav omogoča napredek, lahko prinese tudi pozabljanje pomembnosti premišljenega zapisovanja ter globlje povezave s črkami in oblikovanjem povedi.

Strokovnjaki opozarjajo, da vnos digitalnih tehnologij ter uporaba tipkovnice zmanjšujeta motorične spretnosti, ki jih načeloma razvijamo s pisanjem z roko. Vse več izobraževalnih institucij se zato odmika od tehnologij in stopa nazaj v bolj tradicionalne vode, kjer se poudarek namenja ponavljanju, prepisovanju, pisanju z roko … Vseeno pa največji čar pisanja z roko ni le v tehničnih spretnostnih, temveč v globljem povezovanju z zapisanim besedilom. Skozi pisanje z roko raziskujemo svojo identiteto, razvijamo svoj glas in se učimo razumevanja sveta okoli sebe. Poleg tega z rokopisi pilimo tudi svoje sposobnosti jasnega in učinkovitega izražanja ter strnjenega oblikovanja idej. Digitalni svet je resda vznemirljiv in poln priložnosti, a na tradicijo ne smemo popolnoma pozabiti. Morda pa bi bilo trditev, da pametni pišejo, bolje preoblikovati v misel, da pametni pišejo z roko.

×