Kaj se dogaja s prednostnimi projekti žirovniškega župana?

V petih mandatih žirovniški župan v vseh dokumentih »prioritetno« obljublja dodatne prostore za vrtec, dom starostnikov, prostore za kulturo (dvorano, knjižnico, razstavne prostore, prostore za društva in druge ustvarjalne dejavnosti), za spodbude gospodarstvu … Žal samo obljublja.

Po tridesetih letih dela na javnih financah in investicijah zelo hitro ločim resne projekte od tistih s figo v žepu. Med slednjimi so vsi zgoraj našteti. Na to figo že dolgo javno kažem s prstom, podpisana z imenom in priimkom. Nanjo sem pokazala na začetku projekta Čebelji park. Letos je dokončno izpadel iz vseh planov.

Enako usodo sem na začetku napovedala povečanju vrtca. V letu 2021 je dokončno zletel iz štiriletnega plana investicij. Za kulturno ponudbo je občina kupila del Prešernove domačije (vse priznanje!). A z umeščanjem kavarne, apartmajev in stanovanja v kupljeni objekt je preprečila celostno urejanje kompleksa in jasno pokazala, da se z njo o kulturi in spodbudah gospodarstvu ne da pogovarjati.

Na figo v žepu sem pokazala, ko sta se župan in g. Malnar »dogovarjala« z interesenti za dom starostnikov in obljubljata gradnjo čez dve leti. Občina bi za uspeh dogovora morala imeti najmanj veljavni OPPN in zemljišče ter ponuditi komunalno opremljanje zemljišča. Zemljišča še do danes nima v celoti, nakup je zamaknila v leto 2025 in 2026, tako kot je za zgoraj naštete realizacijo vsako leto zamikala na konec planskega obdobja, komunalne opreme do leta 2026 v proračunu ni. S tem je vsaj za nekaj let zapečatila usodo doma starostnikov.

Kot nadomestilo za zapravljeno Vrbo se je v proračunu 2022 na enak način kot zgoraj našteti pojavila gradnja kulturnega centra pod pokopališčem Breznica, z delno podvojenim programom z dodanimi, za lase privlečenimi programi medgeneracijskega sodelovanja. V proračunu 2022 je občina zanj namenila 1,3 milijona evrov. Konec leta 2023 (2. rebalans in proračun 2024) se je njegova vrednost čez noč čudežno povečala kar 2,44-krat oziroma za 1,9 milijona evrov na 3,2 milijona evrov. Nepričakovano se je v njem znašla tudi dvorana, in to s kar 250 sedeži (kot radovljiška). Obvezne predhodne potrditve DIIP na občinskem svetu ni bilo.

Zaradi opozoril sem leta deležna žaljivk in diskretizacij. S proračuni 2022, 2023 in 2024 je za te obljube prišel trenutek resnice, ki bi me zato lahko samo razveselil. Pa me ni. Lahko bi pomagala, da se v Vrbi začnejo resni pogovori o proučitvi možnosti za kompleksno ureditev in trajnostne rešitve za potrebe občine in države. Za to si bom še naprej prizadevala in temu je namenjen tudi ta prispevek.

Žal mi je za zapravljena leta, zapravljene davke in neproduktivno zapravljene ure dobro mislečih ljudi, ki so iskreno verjeli v to, da je občini mar za ljudi.

Bernarda Resman

×