Od leve: Damjan Omerzu, Martin Šolar, Gregor Dolinar in Klemen Belhar / Foto: Manca Ogrin

Za varnejši obisk gora poleti

Planinska zveza Slovenije in Gorska reševalna zveza Slovenije sta pred dnevi na Golteh predstavili aktualne vsebine ob začetku poletne planinske sezone.

»Tudi leto pozneje ne smemo pozabiti na v lanskih poplavah prizadete kraje. Ta območja so znova varna za obiskovanje, planinske poti so večinoma urejene in planinske koče pričakujejo obiskovalce. Letos tako lahko obisk usmerimo iz bolj obremenjenih delov Slovenije na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, podpremo domačine in se tako tudi izognemo poletni gneči,« je poudaril Martin Šolar, podpredsednik PZS.

Golte – Lani se je nepredvidljivost vremena izkazala kot velik izziv tudi v hribih. Podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) Klemen Belhar pred odhodom na turo planincem priporoča, da večkrat in pri zanesljivih virih, kot je republiška agencija za okolje, preverijo vremensko napoved in da se v hribe odpravijo zgodaj zjutraj, saj so v popoldanskem času poleti večkrat možne nevihte, svoje cilje pa naj sproti prilagajajo glede na vremenske razmere. Kot je dodal Belhar, poleti upoštevajmo možnost hude vročine in poskrbimo za zadosten vnos brezalkoholne tekočine in se primerno opremimo tudi za prečkanje snežišč v zgodnjem poletju, za kar potrebujemo dereze in cepin.

»V gore se obvezno podamo z nahrbtnikom in priporočljivo planinsko opremo, kot so topla oblačila, naglavna svetilka, kapa in rokavice ter prva pomoč. Poskrbimo tudi za kakovostno obutev. Držimo se planinskih poti, označenih s Knafelčevo markacijo. Brezpotja so namenjena samo najizkušenejšim,« je opozoril strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) in gorski reševalec Matjaž Šerkezi. Kot je še poudaril, je v gorskem svetu vedno več intervencij zaradi posameznikov z različnimi bolezenskimi stanji, kronične bolezni, kot so srčne težave, visok krvni tlak in sladkorna bolezen, pa se zaradi posebnega gorskega okolja lahko hitro zapletejo. »Do medicinske pomoči je dolga pot in srčni zastoj se v takšnem primeru v večini konča s smrtjo. Zato imejte s sabo vedno zdravila, ki jih doma redno uporabljate, ne pretiravajte z dokazovanjem svojih moči, v gore se odpravite takrat, ko je vročinska obremenitev nizka, in izberite cilj letom primerno.«

Pomemben partner pri ozaveščanju o varnem obiskovanju gora je turistični sektor. »Ocenjujemo, da se lahko zmanjša število nesreč in slabih izkušenj turistov v gorah, če skupaj najdemo učinkovitejše načine, da jih seznanimo vsaj s ključnimi preventivnimi napotki,« je dejal generalni sekretar PZS Damjan Omerzu.

Gorski reševalci gorskih reševalnih služb iz vse Slovenije so že začeli redno vsakodnevno poletno dežurstvo za helikoptersko reševanje v gorah na Brniku in tako bo vse do konca septembra v sodelovanju s člani posadke helikopterja Slovenske vojske ali policije, je povedal predsednik GRZS Gregor Dolinar. Če se v gorah zgodi nesreča, ohranimo prisebnost, ocenimo položaj, zaščitimo sebe in ponesrečenca, nudimo prvo pomoč in o nesreči obvestimo s klicem na 112. Zaradi morebitnega reševanja s helikopterjem je koristen tudi podatek o vidljivosti na kraju nesreče.

×