Jubilejna Žan in Lev
Foto: Pixabay
Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je potrdila prvo najdbo japonskega hrošča v Sloveniji. Našli so ga v feromonski pasti na avtocestnem postajališču Lukovica, kamor so ga verjetno zanesli z vozilom iz severne Italije, kjer je razširjen.
Japonski hrošč spada v Evropski uniji med dvajset najpomembnejših karantenskih škodljivih organizmov, zato morajo države članice vsako leto izvajati program preiskave za ugotavljanje njegove navzočnosti in pripraviti načrt izrednih ukrepov za primer pojava škodljivca. V Sloveniji program preiskave izvajajo strokovnjaki Kmetijskega inštituta Slovenije v sodelovanju s kmetijsko-gozdarskimi zavodi Nova Gorica, Novo mesto in Maribor ter Inštitutom za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, načrt izrednih ukrepov pa je pripravila uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. V okviru tega načrta so na postajališču Lukovica postavili dodatne feromonske pasti, v krogu enega kilometra pa bodo ugotavljali morebitno navzočnost hrošča ali poškodb na rastlinah. V primeru novih najdb hrošča bodo določili območje, na katerem bodo izvajali ukrepe izkoreninjenja.
Japonski hrošč izvira iz severovzhodne Azije, od tod so ga zanesli tudi v Evropo in Ameriko. V Evropi je razširjen v Piemontu in v Lombardiji v Italiji ter v švicarskem kantonu Ticino, kot »slepega potnika« v vozilu pa so ga zanesli že tudi na druga območja. Napada več kot tristo gojenih in samoniklih rastlin. Hrošči objedajo liste, cvetove ali plodove vinske trte, koruze, češnje, breskve, nektarine, jablane, leske, aktidinije, fižola, soje, javorja, bresta, lipe, divjega kostanja in še številnih drugih rastlin, ličinke v zemlji pa objedajo predvsem korenine travne ruše.